Domov Zdravie Čaje, ktoré vám pomôžu zvládnuť sychravú jeseň

Čaje, ktoré vám pomôžu zvládnuť sychravú jeseň

0
0

Jeseň u mnohých ľudí nepredstavuje najobľúbenejšie obdobie roka. Dlhé a teplé dni sa zmenili na dlhšie noci a ani počas toho dňa si veľa slniečka neužijeme. Takáto zmena má vplyv na naše psychické, aj fyzické zdravie. Existuje ale mnoho spôsobov, vďaka ktorým môžeme tieto mesiace prežiť zdravšie.

Pomôcť nám pri tom môže aj obyčajný nápoj, akým je čaj. Poznáme stovky druhov rôznych čajov, pričom niektoré majú skutočne blahodarné účinky pre organizmus, ktorý potrebuje posilniť počas chladnejšieho obdobia.

Veľa z nich nájdete určite aj vo vašej domácej čajovej lekárničke.

Čaj z lipy zahreje a vylieči kašeľ

Lipa malolistá je jednou z najúčinnejších byliniek v prípade, že telo bojuje s prechladnutím a nepríjemným kašľom. Keďže práve na jeseň sa s týmito problémami stretávame najčastejšie, lipový čaj by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Lipový čaj skutočne zahreje telo, nielen vďaka tomu, že ho pijete ešte teplý, ale lipa výrazne zahrieva organizmus. Preto sa čaj z nej odporúča piť aj pri chrípke, keďže podporuje vylučovanie potu.

Chladné počasie navyše nevyhovuje ani našej pokožke. Výťažky z kvetov lipy malolistej pomáhajú pri hydratácii pokožky a dodávajú pleti mladistvejší vzhľad. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou lipy je aj jej priaznivý účinok na močové ústrojenstvo.

Jej veľkou výhodou je, že je vhodná aj na dlhodobé užívanie, preto sa odporúča piť nielen počas jesene, ale aj počas ešte chladnejšej zimy.

Účinky zeleného čaju

Zelený čaj je jedným z najstarších nápojov. Číňania o jeho výbornej chuti a skvelých účinkoch vedeli už veľmi dávno. Aj dnes predstavuje jeden z najobľúbenejších druhov čaju.

Veď čo môže byť lepšie, ako keď sa chuť stretne s priaznivými účinkami. Tých má zelený čaj skutočne niekoľko. Zelený čaj vďaka katechínu, ktorý obsahuje, zabraňuje rastu rakovinových buniek.

Odporúča sa aj piť ľuďom s problémami kardiovaskulárneho systému, keďže znižuje hladinu cholesterolu, čistí upchaté cievy a dokonca pomáha predchádzať srdcovým infarktom.

To z neho robí doslova zázračný nápoj na celoročné užívanie. Práve na jeseň, kedy naša imunita potrebuje pomôcť a naštartovať, by ste jeho pitie mali ešte viac zvážiť. Zelený čaj je totiž prírodným antioxidantom.

Chráni pred častými jesennými ochoreniami ako angína, prechladnutie alebo chrípka.

Šípkový čaj nabitý vitamínom C

Počas prechádzok jesennou farebnou prírodou určite natrafíte na kríky posiate červenými šípkami. Jeseň je práve obdobím, kedy dozrievajú, ale zároveň sa oplatí ich spracovať a urobiť z nich liečivý čaj.

Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Šípky zbavené pichľavých semienok rozdrvíme a zalejeme studenou vodou. Namočené ich necháme približne hodinu a potom vodu prevaríme.

Následne by malo lúhovanie trvať ešte 15 minút, po ktorých je už čaj hotový. Šípky obsahujú obrovské množstvo vitamínu C. Zastúpené sú v nich aj ďalšie prospešné látky ako kalcium, železo, magnézium, fosfor, zinok alebo sodík.

Preto majú šípky množstvo účinkov na organizmus, ako znižovanie hladiny cholesterolu či dokonca prevencia pred rakovinou. Sychravá jeseň, kedy na nás číha množstvo vírusov a baktérií je presne tým obdobím, kedy by ste po týchto liečivých bobuľkách mali siahnuť.

Výraznou mierou totiž posilňujú imunitu, pomáhajú pri liečbe zápalových ochorení či dokonca pri liečbe chrípky. Ak v nich ale chcete zachovať čo najviac týchto pozitívnych vlastností, mali by ste vedieť, že dlhodobým uskladňovaním alebo sušením v nich obsah prospešných látok klesá.

Rakytníkovým čajom proti zápalom

Bohatým zdrojom vitamínu C je aj rakytník, ktorý rovnako ako šípky dozrieva na jeseň. Vďaka nemu posilňujeme imunitný systém, ktorý chráni pred neduhmi jesene.

Okrem toto má priaznivé účinky aj na tráviaci trakt, kardiovaskulárny systém a pečeň. V kuchyni má niekoľko spôsobov využitia. Často sa z neho pripravuje sirup či olej.

Jednoduchou možnosťou jeho spracovania je ale práve čaj. Rakytník stačí usušiť a následne po lyžičkách odoberať a zalievať vriacou vodou. Po vylúhovaní získate doslova zázračný odvar, ktorý by ste si mali dopriať niekoľkokrát za týždeň.

Šalviový čaj v obmedzenom množstve

Šalvia je mimoriadne liečivá bylinka, ktorá sa využíva pri príprave jedál, ale tiež pri liečbe rôznych ochorení. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, vďaka ktorým priaznivo pôsobí na trávenie, uľavuje od rôznych bolestí, zmierňuje a lieči zápaly v tele, ale tiež pomáha pri gynekologických problémoch.

Poteší aj dušu, keďže zmierňuje nervozitu, stres a vyčerpanie. Šalvia je skvelou bylinkou celoročne, avšak hlavne na jeseň účinne bojuje proti nachladnutiu, chrípke a rôznym respiračným ochoreniam.

Pripraviť si z nej môžete skvelý čaj, a to celkom jednoducho. Potrebovať naň budete tri až päť šalviových lístkov, ktoré zalejete 3 dcl horúcej vody. Po desiatich minútach lúhovania je čaj pripravený.

V prípade šalvie si ale treba dať pozor na jej nadmerné užívanie. V prípade, že by ste to so šalviovým čajom prehnali, mohli by ste si spôsobiť nepríjemné tráviace problémy. Konzumovať sa vôbec neodporúča malým deťom či tehotným a dojčiacim ženám.

Echinacea naštartuje imunitu

Echinacea purpurová je trvácna rastlina, ktorá záhradku okrášli. To ale ani zďaleka nie je ten hlavný dôvod, pre ktorý by ste ju mali začať pestovať.

Najvýznamnejšie účinky má na imunitný systém, no aj keď vaša imunita už utrpela, nie je neskoro, aby ste si z nej pripravili čaj. Pomáha pri liečba typických jesenných ochorení, ako prechladnutie, chrípka či zápaly nosovej dutiny.

Aj v prípade tejto rastlinky treba dať pozor na jej užívanie. Neplatí tu totiž pravidlo, že čím viac si jej doprajete, tým viac organizmu pomôžete. U echinacei je to presne naopak.

Jej častá a dlhodobá konzumácia môže viesť k poškodeniu pečene. Riziko predstavuje aj pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré by echinaceu nemali užívať vôbec.

puma, foto: shutterstock, depositphotos, pixabay



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…