Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Dubčekov rok

ČAPLOVIČ: Dubčekov rok

0
0

V chaose okolo slovenskej cesty riešenia epidémie Covid 19, sústavne meniacich sa opatrení okolo testovania a očkovania, zabúdame na tohoročnú nedožitú storočnicu Alexandra Dubčeka. Smutné, ba až tragické je znižovanie sociálneho statusu a ľudských práv občanov Slovenska. A práve osobnosť tohto slovenského politika z druhej polovice minulého storočia by sa mala stať príkladom ľudského správania politika k občanom našej vlasti.

Alexander Dubček (27. november 1921) prešiel kritickým aj bolestným poznaním prerodu komunistu na sociálneho demokrata. Politik s charizmatickými očami a úsmevom, vždy s úctou podanou rukou.

Škoda len, že mu nebolo dopriate byť prvým prezidentom Československej a neskôr Slovenskej republiky. Nesporne si to zaslúžil.

Mal som to šťastie, na začiatku deväťdesiatich rokov minulého storočia podať ruku mužovi, ktorý ma tak výrazne oslovil v šesťdesiatych rokoch môjho vysokoškolského štúdia. Neskôr, kráčať po miestach spojených s jeho životom i tragickou smrťou. Na 88. kilometri pri Humpolci v Čechách a položiť kvety na miesto tragédie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: Slovenský parlament

Mnohokrát v aule Bolonskej univerzity, kde mu udelili čestný doktorát. Pri spomienke na univerzite spolu s jeho synom Pavlom Dubčekom, Romanom Prodim a Guidom Gambettom. Napokon pri hrobe v Slávičom údolí.

Tlačia sa mi do očí slzy, keď zo záznamu pozerám film, kde spomína na svoju vnučku, ktorá oponovala v škole za bývalého režimu slovami: „To nie je pravda, čo hovoríte. Môj dedko je dobrý človek.“

Prosím, nezabúdajme na túto našu osobnosť, nositeľa Ceny A. Sacharova za slobodné myslenie, Výročnej ceny za ľudské práva z Washingtonu, Ceny za ľudské práva od Svetového židovského kongresu, Pribinovho kríža I. triedy in memoriam a Radu Ľudovíta Štúra I. triedy in memoriam.

V tomto roku jeho nedožitého stého výročia narodenia, nezabúdajme aj na tieto jeho slová: „Žime a konajme tak, aby hranice ľudí nerozdeľovali, ale spájali.“

Nielen medzi štátmi a národmi, ale aj u nás medzi ľuďmi v tejto náročnej dobe, najmä však medzi politikmi, ktorí sa striedajú pri moci a často rýchlo zabúdajú, že práve z moci sú čoraz viac bezmocní. Lebo žiť s nenávisťou sa naozaj nedá!

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: 1968: Osudový rok Alexandra Dubčeka

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SR



 • ČAPLOVIČ: Politické rošády

  Bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle v jednom zo svojich rozhovorov uviedol: „Doš…
 • ČAPLOVIČ: Samospráva a vysoké školy

  Som šokovaný z práce na rezorte školstva pri príprave novely vysokoškolského zákona. Najmä…
 • ČAPLOVIČ: Vakcína

  Sme v totálnej vojne s pandémiou v nemocniciach a v teréne, tak znejú médiami hrozivé info…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
 • NAĎ: Pokračujeme

  V poslednom stĺpčeku pre Koment som písal o tom, že je najvyšší čas ukončiť vládnu krízu a…
 • RAŠI: Ako vyzerá vlastizrada?

  Igor Matovič nedávno, ešte ako premiér, ponížil slovenskú diplomaciu a žiaľ aj celú našu k…
 • KREMSKÝ: Kam miznú slovenské vynálezy

  Lietajúce auto, liek proti rakovine, Alzheimerovi, COVIDu. Alebo batéria do elektroauta, k…
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Uzatvárame kvartál, aké sú vyhliadky?

Pozitívne je, že lockdown sa takmer nedotkol priemyslu. Gastro, hotely a maloobchody sú v …