Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Očkovanie

ČAPLOVIČ: Očkovanie

0
0

Od najstarších čias žili a naďalej žijú generácie našej planéty v prostredí plnom vírusov, baktérií a iných mikroorganizmov, mnohé z nich ohrozujú naše zdravie. Samozrejme niektoré sú neškodné, niektoré osožné a mnohé spôsobovali a spôsobujú vážne až smrteľné ochorenia.

Historik z učebnice dejín vie, aké katastrofy spôsobili rozsiahle epidémie, ako od prvopočiatkov likvidovali mnohé vyspelé civilizácie. Poznáme čo spôsobila cholera, mor či lepra, v akých mukách hynuli generácie našich predchodcov.

Nie, ani dnešný svet sa nevymanil z ohrozenia epidémií a pandémií, napriek tomu, že dosiahol vyspelú vedecko-výskumnú a medicínsku úroveň. Kto to nechce pochopiť, je buď slepý alebo nedovzdelaný, keď už nechcem použiť slovo hlúpy.

Patrím k povojnovej generácii, ktorá bola pravidelne a cielene očkovaná, napríklad voči tuberkulóze, detskej obrne, čiernemu kašľu, týfusu, záškrtu, osýpkam a iným nebezpečným infekčným chorobám. Aj vďaka tomu sme získali imunitu.

Patrili sme k štátom, ktoré zlikvidovali detskú obrnu a takmer na minimum aj tuberkulózu. Bolo to vďaka očkovaniu, skvelej organizácii zdravotníctva, ktoré nadväzovalo na medzivojnovú zdravotnú starostlivosť, ba dokonca ju systematicky vylepšovalo za pomoci kvalitnej sociálnej starostlivosti.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: O hrdinstve

Neexperimentovalo sa a nelikvidovali sa pozitívne piliere verejného zdravotníctva, ako sa to deje v posledných desiatkach rokov. V súčasnosti sa čoraz viac polemizuje o povinnom alebo dobrovoľnom očkovaní, sám som bol ešte v parlamente svedkom týchto hlúpych sporov a pomýlených rozhodnutí.

Vždy som sa vracal do detských rokov, veď som vyrastal v lekárskej rodine starých rodičov, a stará mamka bola detskou lekárkou, ktorá obetavo preočkovávala celé generácie detí.

Dnes stojíme pred jasnou výzvou, ktorú nám vystavila pandémia ochorenia Covid-19. Vidíme ako trpia mnohí, nielen starí ľudia v nemocniciach, ako nám zomierajú príbuzní a priatelia.

Sledujeme aj s akou obetavosťou do vysilenia pracujú naši lekári, sestričky, záchranári a celý zdravotnícky personál. Jedinou záchranou je dnes očkovanie novými vakcínami. Napriek tomu sa obetavosť vedcov a výskumníkov pri výrobe vakcín stretá s pochybnosťami a hrubým falšovaním a zastrašovaním, ba často aj politizovaním.

Uvedomujem si a opakujem, že jedinou záchranou je dnes masívne očkovanie každého z nás proti tomuto nebezpečnému chrípkovému vírusu. Rozhodne sa dám zaočkovať a prajem všetkým zdravý rok 2021.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIX.

Vianočné sviatky a začiatok nového roka bývajú obyčajne tým najpokojnejším obdobím v roku,…