Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Osvienčimská lož

ČAPLOVIČ: Osvienčimská lož

0
0

Pripomíname si 77. výročie oslobodenia najväčšieho nemeckého vyhladzovacieho tábora Auschwitz – Birkenau (Osvienčim – Brzezinka) Červenou armádou.

V sobotu 27. januára 1945 našli v nacistickom tábore už len 7 600 preživších vyhladovaných väzňov. V tábore, kde bolo okolo 1,1 milióna väzňov zavraždených, okolo 900 000 deportovaných bolo hneď po príchode poslaných do plynových komôr alebo zastrelených.

Mnohí zomreli na následky chorôb, hladu a lekárskych pokusov. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu, genocídy európskych Židov, ale aj Rómov, ruských a poľských občanov a „nepriateľov národného socializmu“.

Nemožno zabudnúť, že do tábora zverstiev bola deportovaná aj veľká časť nevinných slovenských Židov z vojnového pronacistického Slovenského štátu. Bol som na týchto miestach mnohokrát, ako vysokoškolák, ale aj keď som pôsobil v SAV a v politike. Bolestné poznanie sa napevno uchovalo v mojej pamäti.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: Poblúdilé ministerstvo

Žiaľ, aj v prítomnej dobe na Slovensku, ale aj vo svete sú spochybňované surové skutky vyvražďovania Židov, antisemitizmu a holokaustu (šoa). Spomínam si na rok 2005, keď som pôsobil v parlamente, aj vtedy sa viedol politický zápas proti nositeľom popierania holokaustu. Spochybňovali sa tieto zverstvá tvrdeniami o neexistencii holokaustu.

Nezabúdam na vlnu odporu proti nositeľom rasovej nenávisti a antisemitizmu. V Európe a na Slovensku sa spájali prodemokratické sily pri presadzovaní idey, aby sa tieto činy považovali za trestný čin – osvienčimskú lož. Pamätám sa na skvelý prejav nemeckej ministerky spravodlivosti pri presadzovaní osvienčimskej lži v trestnom zákone.

Podrobne o tom píše P. Mešťan v publikácii: Antisemitizmus v politickom vývoji Slovenska (2000 – 2009), Bratislava 2011. Na Slovensku D. Lipšic, minister spravodlivosti, v parlamente dokonca 27. januára 2005, v deň oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz, cynicky presadzoval aby sa osvienčimská lož nepovažovala za trestný čin a bola vyňatá z trestného zákona SR.

Zdvihla sa vlna odporu, nielen predstaviteľov židovskej obce. Vystúpil som a napísal som interpeláciu za zachovanie denacizačnej a defašizačnej časti trestného zákona – osvienčimskej lži. Podarilo sa. Nemali by sme však zabúdať a mali by sme žiť v pravde o holokauste.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…