Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Poznávanie

ČAPLOVIČ: Poznávanie

0
0

Cestovanie vytára skvelé predpoklady pre prehlbovanie poznania o minulosti a prítomnosti ľudstva, o hodnotách našej civilizácie, veď vďaka nim prežila aj najťažšie časy.

Poznávame doby likvidácie jej hodnôt, zneužívania moci, dôsledky hystérie manipulovaného davu, svedectvá o klamstve a pravde, nenávisti a úcte, pomoci tomu druhému.

Pochopíme čo znamená zneužívanie a manipulovanie ľudstva. V podobenstve sa mi sprístupňuje pradávna minulosť z dejín počiatkov kresťanstva, keď dav vítal Ježiša Nazaretského v Jeruzaleme, volal mu na slávu a velebil jeho skutky, aby ten istý dav neskôr volal a žiadal jeho ukrižovanie.

Koľkokrát sa opakoval tento smutný jav v dejinách, žiaľ aj v prítomnosti. Keď sa krásne idey a nové informácie v polopravdách využívali v prospech bohatstva a uchopenia moci.

Zneužívanie citov a nádejí ľudí malo, a aj má, i na našich slovenských námestiach smutnú históriu. Príťažlivé idey si privlastňovali hnutia, strany, cirkvi, ale aj „nadstranícke“ mimovládne politické organizácie.

Moje dovolenkové cesty sú spojené s poznávaním dejín a kultúry národov, vždy boli zviazané s hľadaním pozitívnych skutkov hrdinstva, ľudskosti a čestnosti v protirečivosti so zlom, nenávisťou, hlúposťou a manipulovaním verejnosti populistickými tárajmi, ničiteľmi civilizačných hodnôt.

Títo nositelia nenávisti a rozdeľovania ľudí na diablov a anjelov, veriacich a bezvercov, starých a mladých, slušných a neslušných, takmer vždy rozsievali tragédie ľudstva.

Spomeniem jeden z príkladov, keď som šťastný kráčal ulicami Santiaga de Chile, najmä po miestach spojených s demokratickými osobnosťami Salvádora Allendeho či Pabla Nerudu, ale i s bolesťou na duši pri návšteve Národného štadióna, kde fašistickí prívrženci Augusta Pinocheta, vojenskej chunty v roku 1973, mučili a vraždili demokratov, svojich odporcov.

Aj oni delili ľudí na slušných a neslušných. Všade vo svete som mohol poznávať dôsledky krvavého násilia, ktorým vytváral podmienky manipulovaný občan a často oklamaný dav.

Ctime si miesta spojené s hrdinstvom a odvahou ľudí túžiacich po slobode, spravodlivosti a rovnosti. Poučme sa z dejín, uchovajme si zdravý rozum a nerozdeľujme, ale spájajme.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…