Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Privilégiá

ČAPLOVIČ: Privilégiá

0
0

V poslednom čase sa na Slovensku predkladajú do NR SR návrhy zákonov, ktoré majú vytvoriť privilégiá pre poslancov, ministrov a policajtov. Takým je návrh novely zákona pre policajtov. Navrhuje, že ak občan urazí policajta, bude mu hroziť pokuta až do výšky stoviek eur.

A aby toho nebolo málo, zhodne sa zvažuje vo vzťahu k politikom, teda, ak urazíte poslanca alebo ministra môže Vám hroziť až 500-eurová pokuta. Iniciatíva vychádza z prostredia nekompetentného ministra vnútra, ktorý často v médiách so strachom či s nenávisťou v očiach predvádza nezrozumiteľný informačný guláš. Dokáže sa len nenávistne vyhrážať.

A do tejto trpkej a otravnej zmesky nových privilégií sa ešte pridáva možnosť, aby policajti mohli pri vyšetrovaní priestupkov občanov lustrovať ich účty, zisťovať údaje bankových účtov. No to je už v rozpore s ústavnými právami. Ďalší dôkaz formovania policajného štátu.

K privilegovaným návrhom sa pridala Európska komisia. Požiadala členské štáty Európskej únie, aby lepšie chránili novinárov. Nemám nič proti tomuto odporúčaniu, ale odporúčanie malo znieť, aby sa viac chránili nielen novinári, ale aj verejní činitelia a v ohrození všetci občania.

Nárast fyzických útokov a on-line vyhrážok, nie je len voči zástupcom médií, ale aj mnohým verejným predstaviteľom, netreba zabúdať na ženy, deti a menšiny. Čísla hovoria o dennodenných tragédiách.

Som presvedčený, že tak ako novinár, nik by nemal zomrieť násilím. Odmietam ublíženie pre vykonávanú prácu v záujme demokratickej spoločnosti, pre pravdu a demokraciu sú vraždení mnohí verejní činitelia a čestní občania.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: ČAPLOVIČ: Ignoranti

Všetci potrebujú ochranu a bezpečnosť v dobách násilia a nenávisti v regiónoch, štátoch Európy a sveta. O tragédiách novinárov informujú novinári a mimovládny sektor, žiaľ často zabúdajú informovať verejnosť o tragédiách všetkých občanov pri práci na cestách za pravdou a spravodlivosťou.

Konečne konajme bez zaujatosti a hnevu, interpretujme bolestný život úprimne a čestne, nevytvárajme nové privilégiá pre vyvolených, zbavme sa povrchnosti. Zmije sa liahnu iba na výslní, tak ako pred stáročiami povedal Shakespeare. Nevytvárajme výslnia pre privilegovaných, konajme spravodlivo a chráňme slobodu, ľudské práva a životy všetkých občanov.

Dušan Čaplovič, bývalý poslanec NR SR  • ČAPLOVIČ: Poblúdilé ministerstvo

    Pred mnohými desaťročiami jedinečný slovenský básnik Miroslav Válek, v dobách keď bol mini…
  • ČAPLOVIČ: Čas adventu

    Mal by to byť krásny čas, aj keď v boľavej dobe rozčesnutého Slovenska. Vždy som sa tešil …
  • ČAPLOVIČ: Očkovanie

    Boli to šťastné časy, keď očkovanie bolo povinné, keď nás od detstva vakcíny chránili prot…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 1-2/2022: Nový rok prináša množstvo udalostí i novú nádej

Do roku 2022 vstupujeme opäť s koronavírusom, ale tiež s nádejou, že pandémia čoskoro pomi…