Domov Komentáre ČAPLOVIČ: Školské poblúdenia

ČAPLOVIČ: Školské poblúdenia

0
0

Konečne sa v júni, možno až veľmi, oteplilo a pri veľkom teple aj mozgy mäknú. Nadovšetko v politickom predpeklí, dome hrôzy, parlamentu.

Na rokovaní školského výboru ma rodičia a ich zástupcovia presviedčali, že vzdelávať deti dokážu doma, nepotrebujú verejné škôlky a školy, učiteľov a vychovávateľov, že domáce vzdelávanie detí a žiakov je úspešnejšie a prospešnejšie.

Opäť sa stali deti rukojemníkmi svojich rodičov a mimovládnych organizácií. Spomenul som si, že pred o takmer tromi desaťročiami, predstavitelia KDH presadzovali, aby deti zostali doma s rodičmi až do šiestych rokov, rušili sa jasle a materské školy, vraj produkty bývalého režimu.

Táto propaganda už vtedy bola v ostrom kontraste s vývojom vo vtedajšom svete. Michal Novák, profesor neurológie a imunológie, ktorý pôsobil v Laboratóriu molekulárnej biológie na Univerzite Cambridge v Spojenom kráľovstve písal, že vo Veľkej Británii, vtedajšia premiérka Margaret Thatcherová, zaviedla povinnú predškolskú dochádzku pre päťročné deti.

V súčasnosti už je povinná aj pre štvorročné britské deti. A u nás vzrastá organizovaný odpor voči povinnej predškolskej výchove a vzdelávaniu.

Vystúpenia zástupcov mimovládnych organizácií, súkromného rodičovského vzdelávania, v prítomnosti ich nič nechápajúcich detí, ostré slová, urážky profesionálnych pedagógov len potvrdzujú, že v horúčavách aj hlavy sú horúcejšie a vytráca sa zdravý rozum.

Odmietajú pochopiť, čo znamená pre deti vyrastať v kolektíve a nie v izolácii rodinných múrov, že stavanie múrov medzi rodinou a školou je cesta späť, do čias ešte pred panovaním osvietenej Márie Terézie.

Končí sa školský rok, patrí sa nám poďakovať učiteľkám a učiteľom, odborným a nepedagogickým zamestnancom za ich obetavosť, pevné nervy a lásku pri výchove a vzdelávaní našich detí.

A veriť, že navrhované predĺženie povinnej školskej dochádzky od piatych rokov veku bude prospešné pre všetkých, pri zachovaní rovnosti práv a povinností a nadovšetko zodpovednosti a zachovania zdravého rozumu.

Dušan Čaplovič, poslanec NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…