Domov Slovensko Čaputová napadne predĺženie moratória

Čaputová napadne predĺženie moratória

0
0

Poslanci v parlamente prelomili veto prezidentky a schváli tak novelu zákona, ktorá predlžuje moratórium na predvolebné prieskumy z pôvodných 14 na 50 dní.

Prezidentka Zuzana Čaputová pre túto úpravu zákona podá podnet na Ústavný súd. Pellegrini vidí v prelomení veta súboj poslancov a prezidentky.

Čaputová bude konať

Hlava štátu už pri vetovaní zákonu avizovala, že ak parlament zákon opätovne schváli, obráti sa na ústavný súd. Čaputová ako prvé požiada o pozastavenie účinnosti tohto zákona a následne podá podnet na jeho preskúmanie.

„Pani prezidentka už skôr povedala, že má vážne pochybnosti o ústavnosti tohto zákona,“ informoval jej hovorca Martin Strižinec. Nezmyslené predlžovanie moratória považoval za absurdné aj predseda SaS Richard Sulík, ale aj samotný premiér Peter Pellegrini.

Sám sa pred pár týždňami vyjadril, že Slovensko by sa malo posúvať vpred v iných oblastiach a nie sa radiť ku krajinám s najdlhším moratóriom.

Také je v krajinách, kde je demokracia veľmi obmedzená alebo nie je žiadna. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa takisto vyslovil, že to považuje za veľmi nešťastný krok.

Ficove silné slová

Predseda strany Smer-SD Robert Fico po prelomení veta parlamentnou väčšinou povedal, že ak prezidentka podá sťažnosť na ÚS, bude ju považovať za predstaviteľku opozičnej politiky.

Zákon poslanci schválili väčšinou 80 hlasov. Spomedzi koalície bol proti iba Most-Híd. „Koaličný partner si môže hovoriť, čo chce. Koaličný partner je hlboko pod 5-timi percentami a chytá sa topiacej sa slamky.

To je jeho problém, nie náš,“ odkázal Bugárovcom práve Fico. Bugár sa totiž vyjadril, že sa obáva možného vzniku novej parlamentnej väčšiny Smer-SD, SNS a extrémisti, čím narážal na ĽSNS.

Nemá dôkazy

Dôvod na potrebu 50-dňového moratória je podľa Fica to, že prieskumy sú manipulované a že ľudí otravujú. Opozícia mu však oponuje, že na to nemá dôkazy, ani žiaden overený zdroj.

„Napriek tomu, že neexistoval na to žiaden relevantný argument a dôkaz, že prieskumy manipulujú verejnú mienku, tak to presadili,“ povedal poslanec Gábor Grendel (OĽaNO). Schválením zákona Smer skôr potvrdzuje obavy, že klesajúce preferencie môžu naštrbiť ich suverenitu.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…