Domov Slovensko Čaputová si prevzala cenu za politickú kultúru

Čaputová si prevzala cenu za politickú kultúru

0
0

Slovenská hlava štátu sa počas minulého víkendu zúčastnila slávnostného podujatia vo švajčiarskom meste Ascona, kde si prevzala Európsku cenu za politickú kultúru.

Zuzana Čaputová pri prebraní ceny zdôraznila, že politika potrebuje viac pravdivosti ako marketingu a propagácie.

Politika znamená zodpovednosť

Prezidentka pri preberaní ceny kládla dôraz na význam politiky. Ocenenie podľa jej slov vníma aj ako podporu ľudí na Slovensku, ktorí sa stotožňujú so zmenou, ktorú reprezentuje.

Zdôraznila, že politici sú zodpovední za náladu, ktorá v spoločnosti panuje. Hoaxy o utečencoch či kampaň za brexit označila za varovanie.

„Je to vysoká hra a vysoká zodpovednosť, ktorá presahuje naše kandidatúry, aj naše funkcie a súvisí s tým, či vôbec ľudia budú veriť demokracii a politickým reprezentantom,“ povedala prezidentka, ktorá si myslí, že nedôvera je hrozbou pre celú Európu.

Ľudia vnímajú viac

Ako dôkaz toho, že ľudia vnímajú svoje hodnoty intenzívnejšie uviedla aj demonštrácie, ktoré sa konali na Slovensku po vražde investigatívenho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pocit krivdy a nespravodlivosti spôsobil, že krajina prešla viacerými zmenami a vôbec im nemusí byť koniec.

„Aj v iných európskych krajinách ľudia volajú po zmene avšak pokoj a slušnosť desiatok tisíc ľudí nie je vždy samozrejmosťou. Ľudia na Slovensku ukázali zrelosť,“ povedala v príhovore slovenská prezidentka.

Žiadny východ či západ

„Je dôležité vnímať historický kontext východoeurópskych krajín a zároveň nezľaviť z požadovaných hodnôt EÚ. Ich dodržiavanie však musí byť vyžadované od všetkých rovnako, bez ohľadu na geografické umiestnenie, či dĺžku členstva v EÚ,“ myslí si Zuzana Čaputová.

Tvrdí, že východné krajiny sa v mnohých ohľadoch cítia v Európskej únii menejcennými a nemajú voči nej takú dôveru. Cenu za politickú kultúru udeľuje nadácia Hansa Ringiera.

Toto ocenenie si v minulosti vyslúžili aj osobnosti, ako končiaci predseda Európskej komisie Jean-Claude Junkcer, predseda Európskej rady Donald Tusk alebo srbský prezident Boris Tadič.

Česi nám ju závidia

Podľa prieskumu agentúry STEM až 71 percent Čechov vníma Zuzanu Čaputovú pozitívne a považujú ju za najpopulárnejšiu zahraničnú osobnosť.

Na druhom mieste skončil dokonca pápež František. Mnohí opýtaní sa v prieskume zhodli, že Zuzana Čaputová je typom osobnosti, ktorá v Čechách chýba.

Ocenili jej názory i vystupovanie. Menej obľúbenými sú americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová alebo čínsky prezident Si Ťin-pching.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…