Domov Ekonomika Čaputová vetovala novelu o dotáciách. Sitom by mohlo prepadnúť až 47 tisíc detí v riziku chudoby

Čaputová vetovala novelu o dotáciách. Sitom by mohlo prepadnúť až 47 tisíc detí v riziku chudoby

0
0

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vetovať novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorá mení podmienky nároku detí na obedy zadarmo. Zákon preto vrátila do parlamentu s návrhom na úpravu kritérií, ktoré zabezpečia, že deti v riziku chudoby sitom pomoci neprepadnú.

Na základe expertných odhadov Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR a Útvaru hodnoty za peniaze by sitom pomoci mohlo prepadnúť až 47 tisíc detí v riziku chudoby.

Nevhodné nastavenie kritérií

Podľa prezidentky by v dôsledku uvedenej novely vznikli tri kategórie detí. Jedna, ktorá bude mať nárok na obedy zadarmo a druhá kategória detí, ktorých rodičia si budú môcť namiesto obedov zadarmo uplatniť daňový bonus.

Nevhodným nastavením kritérií v zákone by však vznikla aj tretia skupina detí, ktoré prepadnú medzi obe opatrenia.

„Sú to deti, ktoré sú v riziku chudoby, hoci ich rodiny majú príjem vyšší ako hranica životného minima, ale súčasne je nedostatočný na to, aby si uplatnili zvýšený daňový bonus,“ upozornila prezidentka.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Coronarok v ekonomike

Ako spôsob nápravy neželaného stavu zároveň navrhla upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu.

Navrhuje príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed nastaviť minimálne na úroveň dvojnásobku životného minima, čím sa zabezpečí, že ani jedno dieťa neprepadne sitom tejto pomoci.

Namiesto obedov zadarmo dotácie

Kompenzáciou za zrušenie plošného dotovania obedov v materských a základných školách je zvýšenie daňovej úľavy na deti vo veku od 6 do 15 rokov. Daňový bonus pre pracujúcich rodičov na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov sa od júla budúceho roka zvýši na 1,7-násobok a od 1. januára 2022 na 1,85-násobok základnej sumy tohto daňového zvýhodnenia.

Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú v stredu schválila Národná rada SR. Daňová úľava pre pracujúcich rodičov školákov tak od júla budúceho roka stúpne o 16,25 eura na 39,47 eura mesačne. Od 1. januára 2022 by sa mal daňový bonus pre rodičov detí vo veku od 6 do 15 rokov zvýšiť približne o 4,50 eura mesačne na zhruba 44 eur.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Ľudová tvorivosť nemá hraníc XIX.

Vianočné sviatky a začiatok nového roka bývajú obyčajne tým najpokojnejším obdobím v roku,…