Domov Slovensko ČAPUTOVÁ: Vstup NATO do priameho konfliktu by znamenal svetovú vojnu

ČAPUTOVÁ: Vstup NATO do priameho konfliktu by znamenal svetovú vojnu

0
0

Ak by sa NATO zapojilo do priameho aktívneho vojenského konfliktu s Ruskom na Ukrajine, znamenalo by to vstup do tretej svetovej vojny. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo tiež uviedla, že treba robiť ďalšie sankcie voči Rusku a ďalšie kroky pomoci voči Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od začiatku ruskej invázie vo svojej krajine vyzýva štáty NATO a EÚ, aby aktívnejšie pomohli Ukrajine v boji proti Rusku. V tomto však na západe zatiaľ nenachádza podporu.

„Prekročiť hranicu aktívneho boja našich ozbrojených síl na Ukrajine by znamenalo vstup do tretej svetovej vojny,“ vyhlásila prezidentka. Vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou by sme podľa nej museli zabezpečovať vojenskou silou.

„Znamenalo by to vstup ozbrojených síl členských krajín Aliancie na územie Ukrajiny a vyslovene súčasť boja. Vstúpili by sme do vojenského konfliktu a stali by sme sa stranou vojny,“ ozrejmila.

EÚ áno, NATO nie

Debaty o vstupe Ukrajiny do EÚ sú podľa Čaputovej do veľkej miery symbolickým krokom. Dodala, že Ukrajina má európsku ašpiráciu a treba s ňou začať predvstupové rokovania.

Mala by dostať štatút kandidáta. Členstvo Ukrajiny v NATO je podľa nej omnoho komplikovanejšie a jej vstup do Aliancie podľa nej dnes reálne nie je možný.

Preventívny krok

Dočasná predsunutá prítomnosť jednotiek NATO na Slovensku by podľa hlavy štátu znamenala deklarovanie pripravenosti, jednoty.

„Vďaka tomu, že sme v NATO, sme pod bezpečným dáždnikom NATO, a to musí mať svoje praktické konzekvencie,“ povedala s tým, že SR nie je ohrozená priamo, no chceme sa správať zodpovedne a preventívne. Má to byť ochrana pred prípadným presahom konfliktu na územie krajín NATO.

Bezprecedentné sankcie

Sankcie voči Rusku sú podľa prezidentky masívne a bezprecedentné a ich dôsledky nastupujú postupne. Vidí priestor ísť v nich ďalej. Hovorí sa o personálnych sankciách voči rodinným príslušníkom politického vedenia či o odpojení zvyšných ruských bánk zo systému SWIFT.

Odstrihnutie od ruského plynu ako súčasť sankcií je podľa prezidentky možné. „Máme zásoby zhruba na rok a niektoré možno aj s presahom ďalej.

Nemá to byť individuálny prístup jednotlivých krajín, ako si budú kompenzovať odstrihnutie sa, ale spoločný postup EÚ, a to je dobrá správa,“ povedala. Spoločný nákup v rámci EÚ môže totiž podľa nej znamenať lepšie vyjednávanie cien na svetovom trhu.

ms, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…