Domov Slovensko Čaputovej prvá zahraničná návšteva nebola nuda

Čaputovej prvá zahraničná návšteva nebola nuda

0
0

Prezidentka Zuzana Čaputová pricestovala vo štvrtok 20. júna na oficiálnu návštevu Českej republiky, kde sa v Prahe stretla s prezidentom Milošom Zemanom.

Obaja prezidenti absolvovali spoločný obed, stretli sa medzi štyrmi očami, a napokon odpovedali na brífingu na otázky novinárov.

Žiadne názorové nezhody

Na začiatku prezident Miloš Zeman pogratuloval prezidentke k narodeninám, ktoré slávila o deň neskôr. Na brífingu obaja prezidenti potvrdili, že i keď rozoberali široké spektrum tém, k žiadnemu rozporu nedošlo.

„Netvrdím, že niekedy v budúcnosti nebudeme mať na veci iný názor, v tomto úvodnom rozhovore však k niečomu takému neprišlo,“ uviedla na brífingu Čaputová.

Prezident Zeman potvrdil názorový súlad a vyjadril sa, že rozhovory pritom vôbec neboli nudné. „Lebo priateľská atmosféra, v ktorej sa viedla diskusia, je vždy inšpiratívna a môže viesť k zaujímavým názorom,“ zdôraznil prezident.

Spolupráca na vysokej úrovni

Zeman a Čaputová vyjadrili ochotu spolupracovať na organizácii osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Rovnako tak Zuzana Čaputová potešila prezidenta Zemana podporou jeho myšlienky zriadiť v Bratislave Český dom.

Na otvorenie chce český prezident pozvať i bývalého prezidenta Andreja Kisku. „Budeme taká svätá trojica,“ vyslovil sa Zeman.

V súvislosti s návštevou Česka Zuzana Čaputová avizovala, že ešte v tomto roku by mohla byť prijatá novela volebného zákona, ktorá by umožňovala Slovákom žijúcim v zahraničí voliť v prezidentských voľbách.

Prvá kritika

Už na svojej prvej zahraničnej ceste sa novej prezidentke podarilo zarobiť si na prvú kritiku. Do hlavného mesta Českej republiky totiž na palube vládneho špeciálu zviezla aj hudobníkov, ktorí pre ňu v Prahe pripravili koncert.

Keďže šlo o súkromnú akciu, ako sa o nej vyjadrila aj samotná prezidentka Čaputová, podľa mnohých títo ľudia na palube vládneho špeciálu nemali čo hľadať.

Zuzana Čaputová sa tak uviedla rovnakou kauzou, s akou sa boril jej predchodca Andrej Kiska, a to zneužitím vládneho špeciálu na súkromné účely.

Vyjadrila pochopenie

Jej priaznivci v Česku zorganizovali koncert na pražskej Kampe, kde v prejave vyjadrila pochopenie pre davy na Václavskom námestí.

„Mám pochopenie pre Václavské námestie plné pokojných ľudí, pretože som mala pochopenie pre tie námestia v Bratislave. Spojuje nás totiž pokojný tón, to je veľmi dôležité,“ povedala v príhovore priaznivcom.

Danko aj Pellegrini sa zhodli

Úradujúca prezidentka sa stretla i s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Hlavnou témou bola blížiaca sa voľba kandidátov na ústavných sudcov, ktorá sa opätovne ukázala ako neúspešná.

Hoci Danko podporil myšlienku prezidentky, aby k voľbe zvyšných kandidátov došlo práve na najbližšej parlamentnej schôdzi, nestalo sa tak.

Pellegrini, ktorý sa s prezidentkou stretol v rovnaký deň, túto iniciatívu podporil tiež. „Trvá to už príliš dlho. Je z toho nekonečný príbeh.,“ povedal premiér. Proti je azda iba poslanec Fico, ktorý hrozil možnými žalobami.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…