Domov Zahraničie Čas sa kráti. Slovensko sa pripravuje aj na „bolestivý“ scenár brexitu

Čas sa kráti. Slovensko sa pripravuje aj na „bolestivý“ scenár brexitu

0
0

Na dosiahnutie „pobrexitovej“ dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom zostáva vyjednávačom už len pár týždňov. Ak sa Brusel s Londýnom nedohodnú, vážne komplikácie neminú ani Slovákov.

Počas leta ani začiatkom jesene nedošlo v rokovaniach o budúcom usporiadaní vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom k výraznejšiemu posunu.

Nezhody v najcitlivejších oblastiach – podmienkach rybolovu, pravidlách hospodárskej súťaže či mechanizme urovnávania sporov – stále pretrvávajú.

Rozhovory sa obnovili

Tzv. prechodné obdobie sa končí 31. decembra 2020. Okrem dosiahnutia dohody musia obe strany myslieť aj na to, aby im zvýšil čas na ratifikáciu v europarlamente a národných parlamentoch.

V snahe zabrániť pretrhaniu väzieb, zachrániť vzájomný obchod za miliardy eur a zvýšiť šance na kompromisnú dohodu sa hlavní vyjednávači z Londýna aj z Bruselu vrátili k rokovaciemu stolu a obnovili rozhovory o budúcej dohode.

„Hrozba v podobe dopravných komplikácií, kontrol na hraniciach, byrokratických prekážok, návratu ciel či ďalších bariér platných v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa týka oboch strán, EÚ aj Spojeného kráľovstva.

Nezabúdajme, že by to malo vážny dopad na naše ekonomiky, ktoré sú už dnes oslabené koronakrízou,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Trhy a podniky sú čoraz nervóznejšie

Najväčší podiel na exporte Slovenska do Spojeného kráľovstva tvoria automobily, súčiastky, elektronika či strojárenské výrobky.

Tzv. tvrdý brexit bez dohody by teda zasiahol najmä náš automobilový a elektrotechnický priemysel. „Slovensko sa aktívne pripravuje aj na takýto scenár.

Okrem iného aj tým, že naši kolegovia z rezortu hospodárstva napríklad zriadili na svojej webovej stránke informačnú platformu pre podnikateľov s aktuálnymi informáciami,“ vysvetľuje Martin Klus z MZVEZ SR.

Na druhú stranu, pokiaľ platí, že britská vláda má skutočný záujem dohodnúť sa, podľa Klusa by aj európska 27-mička mala rokovať do posledného dychu.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…