Domov Prominenti Celebrity a chronické ochorenia

Celebrity a chronické ochorenia

0
0

Úspech, sláva, bohatstvo a široký úsmev na kamery. Takto vyzerá život nejednej celebrity na obrazovke. Aspoň tak to vnímame my. Avšak, neraz sa za úspechom a „hollywoodským“ úsmevom skrýva niečo, čo by nám ani náhodou nenapadlo.

Môžu byť krásni, bohatí a úspešní, no sú to rovnakí ľudia z mäsa a kostí ako my. Choroba si nevyberá podľa úspechov a od toho okamihu pochopíme, že všetci sme si rovní.

Susan Boyle (57),
Aspergerov syndróm

Susan Boyle

Pamätáte sa? V roku 2009 táto prostá žena prišla do britskej súťaže Britain’s got talent. Svojím jedinečným hlasom očarila nielen porotu na čele s nekompromisným Simonom Cowellom, ale aj celý svet.

Nie je to však tak dávno, čo samotná umelkyňa oznámila, že jej bol diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Ide o druh chronického ochorenia, ktoré má vplyv na sociálne interakcie človeka.

Človek nedokáže pochopiť svoje emócie, stráca sa v bežnej komunikácii, nevie posúdiť primeranosť svojej reakcie, oslovuje cudzích ľudí a hovorí nezmyslene o svojich záujmoch a predovšetkým človek nemá potrebu prejavovať radosť alebo ju vôbec prežívať. Ide o podobné ochorenie ako Autizmus.

Selena Gomez (25),
Lupus

Selena Gomez

Svetoznámu popovú hviezdu s jedinečným hlasom a „božským“ úsmevom predstavovať určite nemusíme. Jej spevácka kariéra je stále na vzostupe a rok čo rok žne úspechy v hitparádach alebo zbiera spevácke ocenenia.

Všetko je tak ako má. Alebo? Pred vyše tromi rokmi Selene diagnostikovali chronické ochorenie známe ako Lupus. Toto ochorenie postihuje autoimunitný systém človeka a napadá zdravé bunky v tele.

Telo doslova zabíja bunky, ktoré zabezpečujú fungovanie organizmu. Chronické ochorenie sa prejavuje vypadávaním vlasov, bolesťami, svalovou únavou ale napadá aj životne dôležité orgány – pľúca, obličky, srdce, mozog.

Ochorenie nemožno vyliečiť. Je možné ho do určitej miery stabilizovať liečbou. V niektorých prípadoch je nutná onkologická liečba. V akom štádiu je ochorenie známej speváčky nie je známe.

Charlie Sheen (52),
HIV

Charlie Sheen

Kontroverzný herec s povahou rebela známy aj ako Charlie zo známeho sitkomu Chucka Lorrea – Dva a pol chlapa je človekom, ktorý si život rozhodne užíva.

Alebo skôr, užíval. Vžitie sa do seriálového charakteru nemusí vždy priniesť želané ovocie. Pred piatimi rokmi sa Charlie Sheen rozhodol prehovoriť. Trpí smrteľným ochorením HIV.

Prezradil, že o ochorení vedel už dlhšie. Donedávna šlo o smrteľné ochorenie bez akejkoľvek možnosti liečby. Dnes je aj herec súčasťou liečebného procesu, ktorý znižuje riziko prenosu HIV a takisto zmierňuje účinky ochorenia u pacienta.

Hugh Jackman (49),
Rakovina kože

Hugh Jackman

Geniálny austrálsky herec, príkladný otec a sexsymbol je skutočným hereckým vzorom. Filmová sága X‑ Menov, Wolverine, dobrodružná dráma Austrália či Bedári. Aj odtiaľ môžete poznať tohto „sympaťáka.“

Ani s ním sa však život nemaznal. V roku 2013 mu bola zistená rakovina kože. Hugh sa však rozhodol nevzdať. Hoci ide v hercovom prípade o pomerne rozsiahle chronické ochorenie a herec už podstúpil viac ako 6 operácií, nechýba mu optimizmus a žije tak, akoby sa jeho život nezmenil.

Aj Hugh pochopil, že zdravie si za peniaze človek nekúpi. Aj preto finančne podporuje viac ako 30 organizácií, zaoberajúcich sa výskumom rakoviny kože.

Kim Kardashian (37),
Psoriáza

Kim Kardashian

Niektorými milovaná, inými nenávidená. Celebrita? Áno, možno nie. Popularitu si získala predovšetkým ako priateľka, vizážistka a stylistka známej hviezdičky Paris Hilton.

Predovšetkým sa však pripomenula v roku 2003, keď svetlo sveta uzrel jej amatérsky pornografický výtvor, kde účinkoval aj raper Ray J. Tak či onak, Kim nemožno uprieť úspech, popularitu a predovšetkým jej krásu.

Kim však už niekoľko rokov bojuje s autoimunitným chronickým ochorením, psoriáza. Ide o dlhodobé ochorenie kože, ktoré sa prejavuje jej olupovaním a pigmentovaním.

Ochorenie je možné stabilizovať, no lekári ho nedokážu úplne vyliečiť. Pacienti so psoriázou majú isté predispozície k cukrovke či ochoreniam srdca.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…