Domov Zahraničie VIDEO: Celý svet bojoval o záchranu malých futbalistov

VIDEO: Celý svet bojoval o záchranu malých futbalistov

0
0

To, čo sa momentálne v Thajsku deje by sa dalo označiť za najväčšiu potápačskú akciu na svete. Nejde však o žiadnu senzáciu ale o udalosť, ktorá by mohla skončiť obrovskou tragédiou. Thajská jaskyňa Tham Luang sa stala väzením pre 12 malých futbalistov a ich trénera.

Dvanásť chlapcov vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner boli na prieskume v 10-kilometrovom jaskynnom komplexe v severothajskej provincii Čiang Rai práve v čase, keď ju zasiahli rozsiahle záplavy. Od 23. júna tak v nej ostali uväznení.

Živí a zdraví

Záchranárov zburcovala matka jedného z chlapcov po tom, čo sa nevrátil z tréningu domov. Deväť dní potom záchranári futbalistov hľadali, až sa to napokon podarilo dvom britským potápačom.

Na internete bolo zverejnené video prvého kontaktu so skupinkou. Na radosť všetkých boli všetky nezvestné deti aj s trénerom živé a zdravé. Po deviatich dňoch bez jedla boli však chlapci zoslabení.

Záchranársky tím začal jaskynnú časť, kde sa nachádzali, okamžite zásobovať potravinami, liekmi a vitamínmi. Medzičasom sa na uviaznuté deti bol pozrieť aj lekár, ktorý konštatoval, že všetky sú v poriadku. Po ani nie týždni sa chlapcom vrátila sila a boli pripravení naplno spolupracovať na svojej záchrane.

Prvá obeť

Záchranári stáli pred veľmi náročnou úlohou. Nájsť spôsob, akým by sa deti mohli zo zaplavenej jaskyne dostať. Kvôli nesmierne ťažkému terénu a vysokej vode aj skúseným potápačom a jaskynným záchranárom trvá cesta na miesto, kde sa uväznená skupina nachádza a späť von, viac ako 6 hodín.

Jeden zo skúsených potápačov túto strastiplnú cestu nezvládol. Bývalý thajský potápač, ktorý v záchrannej misii pomáhal ako dobrovoľník doručil počas nočnej misie na miesto, kde sa nachádzajú uviaznutí, kyslíkové bomby, pretože prítomnosť záchranárov značne vyčerpáva kyslík v jaskyni.

Počas cesty späť však zahynul, paradoxne práve z dôvodu, že jemu samotnému došiel kyslík. Oživiť sa ho už nepodarilo. Je to tak prvá obeť tejto udalosti.

Záchranná misia

Aby ich nebolo ešte oveľa viac, museli záchranári vymyslieť, ako futbalistov čo najskôr z jaskyne dostať. V Thajsku sa totiž blíži obdobie dažďov a čakať na opadnutie vody nemá najmenší význam.

Vodu z jaskyne odčerpávali avšak šlo to veľmi pomaly a navyše metorológovia hlásili každou chvíľou zhoršenie počasia sprevádzané výraznými dažďami.

Jednou z možností bolo deti naučiť potápať sa. Okrem veľmi ťažkých podmienok v jaskyni to však neuľahčuje ani to, že väčšina z nich nevie ani plávať. Ich výcvik by mohol trvať týždne až mesiace.

Spomínala sa tiež možnosť dostať deti na slobodu pomocou kapsule, prípadne vaku. Napokon sa záchranári rozhodli, že chlapcov jedného po druhom vyvedú z jaskyne.

Skúsení špecialisti ich naučili dýchať pod vodou so špeciálnou celotvárovou maskou, aby cestu zaplavenou jaskyňou upevnení o telá potápačov zvládli.

Úspešný koniec

Minulú nedeľu prišli skvelé správy. Záchranárom sa z jaskyne podarilo dostať prvé 4 deti. V ďalšej fáze sa podarilo zachrániť ďalších štyroch chlapcov a v tretej, ktorá sa skončila v utorok v skorých ranných hodinách nášho času, vytiahli záchranári z jaskyne zvyšných futbalistov a taktiež ich trénera.

Uviaznutí chlapci.

Celosvetová záchranná akcia

Záchrannú akciu nielenže sledoval celý svet, celý svet sa za mladých futbalistov modlil, ale aj pomáhal. Okrem domácich záchranárov a potápačov, boli na mieste aj americkí a britskí.

Svoje zastúpenie mali na severe Thajska aj naši susedia z Poľska a Čiech. Celkovo na záchrane futbalistov pracovalo viac ako tisíc špecialistov, profesionálov i dobrovoľníkov z mnohých krajín sveta.


Pozrite si video, ako potápači vyslobodzovali chlapcov zo zaplavenej jaskyne:

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • VIDEO: Braček je vždy po ruke

    Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…
  • VIDEO: Pre všetky ženy šoférky! :)

    Azda každý dobrý šofér ma skúsenosti s tým, keď niekto zaparkuje bezohľadne natesno k nemu…
  • VIDEO: Upratovanie hrou

    Páni, máte problém s upratovaním? Ak ste športový nadšenec, aj upratovanie vie byť zábavné…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Braček je vždy po ruke

Prekrásne video sa podarilo natočiť majiteľovi šteniatok jazvečíka. Počas spánku sa jedném…