Domov Ekonomika Cena práce u nás rástla rýchlejšie ako v EÚ

Cena práce u nás rástla rýchlejšie ako v EÚ

0
0

V rámci celej Európskej únie vzrástla cena práce v treťom kvartáli tohto roka medziročne o 2,7 %, na Slovensku to bolo o 4 % viac. Za svoju prácu dostávajú slovenskí zamestnanci až o 6,9 % viac ako tomu bolo v rovnakom období minulého roka. Informoval o tom štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Zamestnanci na Slovensku si na výplatnej páske v treťom štvrťroku tohto roka našli takmer o 7 % vyššie cifry ako tomu bolo pred rokom. Za obdobie júla až septembra roku 2018 hodinové mzdy na Slovensku stúpli o 6,7 % a ostatné zložky ceny práce sa zvýšili o 7,6 %.

Naproti tomu hodinová cena práce v eurozóne v treťom štvrťroku tohto roka medziročne vzrástla len o 2,5 % a v rámci celej Európskej únie sa zvýšila o 2,7 %.

V rámci eurozóny hodinové mzdy a platy v treťom kvartáli 2018 medziročne stúpli o 2,4 % a ostatné zložky ceny práce vzrástli o 3 %. V rámci celej EÚ hodinové mzdy počas júla až septembra medziročne stúpli o 2,7 % a ostatné zložky ceny práce o 2,4 %.

V EÚ rastie stavebníctvo, u nás priemysel

Platy v eurozóne rástli najviac v stavebníctve a službách, kde si zamestnanci polepšili medziročne o 2,9 %, v priemysle zas o 2,2 %. V rámci celej Európskej únie hodinová cena práce stúpla o 2,6 % v priemysle, o 3,3 % v stavebníctve a o 2,3 % v službách.

Na Slovensku rástli ceny práce najviac v priemysle, a to až o takmer 10 percent (9,6 %). Naopak najnižší nárast miezd vykázali zamestnanci v službách, keď sa ich platy zvýšili o necelých 5 percent (4,9 %).

Najrýchlejšie celková cena práce medziročne vzrástla v Rumunsku (13,9 %), Lotyšsku (13,2 %) a v Litve (10,7 %). Najmenej výrazne celková cena práce stúpla v Belgicku (1,2 %), Portugalsku (1,5 %) a na Malte (1,6 %).

red, SITA, graf: Eurostat, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…