Domov Cestovanie Cena za vznik Central Parku v New Yorku vám vyrazí dych

Cena za vznik Central Parku v New Yorku vám vyrazí dych

0
0

Central Park je verejným mestským parkom a nachádza sa v mestskej časti Manhattan v New Yorku. Patrí k tým najnavštevovanejším a najznámejším mestským parkom v Spojených štátoch. My sme sa pozreli na dôvody, ktoré dopomohli parku k týmto prívlastkom. Vedeli ste o týchto zaujímavostiach Central Parku?

Ide o najnavštevovanejší park v Amerike

Tento verejný park v Manhattane ročne navštívi vyše 40 miliónov návštevníkov z celého sveta. Vďaka tomuto neuveriteľnému číslu mu patrí prvenstvo toho najnavštevovanejšíeho parku v Spojených štátoch. Nejeden turista sa teší na prechádzku či kávu práve na tomto mieste.

Ide o umelo vytvorený park

Rozloha parku je neuveriteľných 843 akrov. Napriek tomu, že väčšina parku vyzerá prírodne, v skutočnosti je park vytvorený umelo. Vedeli ste o tom? V parku sa nachádza niekoľko umelých jazier, chodníky, dve klziská na korčuľovanie, trávnaté plochy používané na rôzne športové podujatia či ihriská pre deti.

Cena parku vám vyrazí dych

Newyorčania vraj dlhé obdobie túžili po takomto type parku, pretože tvrdili, že každá veľká metropola by mala mať aj vlastný park. A tak sa im ho nakoniec podarilo vybudovať, aj napriek tomu, že to trvalo dlhé roky a za park zaplatili dohromady neuveriteľných 7,4 milióna dolárov.

Prečo sú chodníky v parku krivé?

Chodníky v parku sú naschvál vytvorené s mnohými zákrutami, aby sa zabránilo konským pretekom s kočmi, ktoré boli v minulosti veľmi obľúbené. Medzi  chodníkmi boli vytvorené viaceré zaujímavé miesta ako Ovčia lúka (Sheep Meadow), fontána Bethesda Fountain či veža Belvedere Tower.

Architekti to mali premyslené do detailov

To, že si dali pri tvorbe parku a jeho samotnom fungovaní autori naozaj záležať a potrpeli si aj na ten najmenší detail, svedčí napríklad to, že na Ovčej lúke sa museli pásť skutočné ovce, hlavne z estetických dôvodov. Chovali ich neďaleko a na lúku ich vypúšťali dvakrát denne.

Obľúbené miesto pre nadšencov viacerých športov

Central Park je obľúbeným miestom nielen na prechádzky či voľný čas, ale aj pre rôzne športové aktivity. Cestu dlhú 10 kilometrov, ktorá sa nachádza okolo parku, využívajú bežci, cyklisti či korčuliari, a na svoje si prídu hlavne počas víkendov, po 19. hodine, keď je v okolí parku zastavená automobilová doprava.

Zaujímavé čísla o parku

Tento park je tým najnavštevovanejším aj pre to, že sa tam nachádza vyše 400 druhov rôznych vtákov či 9 000 lavičiek, a tak by sa nemalo stať, že by ste si nemali pri prechádzke v tomto parku, kde sadnúť.

Objavil sa vo veľkom množstve filmov

To, že tento park patrí medzi najznámejšie mestské parky na svete, je aj kvôli tomu, že sa objavil v mnohých filmoch, napríklad aj v legendárnom filme Sám doma 2 – Stratený v New Yorku. Pamätáte si na scénu ako Kevin dáva bezdomovkyni holubicu?

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…