Domov Ekonomika Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty. Oplatí sa do nehnuteľností investovať?

Ceny bytov prekonali predkrízové hodnoty. Oplatí sa do nehnuteľností investovať?

0
0

Podľa údajov Národnej banky Slovenska stúpli ceny nehnuteľností za prvý štvrťrok tohto roka o 7 %. V niektorých regiónoch už cena nehnuteľnosti na meter štvorcový prekonala historické maximá z roku 2008, teda spred ekonomickej krízy.

Cena bývania na Slovensku rastie už dlhodobo a aj keď analytici predpokladali stagnáciu cien v tomto roku, tie sa v medziročnom porovnaní zdvihli o 7 percent.

Ceny tlačia nahor najmä ceny bytov. Ceny domov sú ešte stále pod úrovňou maximálnych hodnôt v predkrízovom období. Priemerne sú ceny bytov dnes drahšie o 12,5 percenta, a to až o 203 € na meter štvorcový.

Ceny bývania v jednotlivých krajoch

V súčasnosti ceny nehnuteľností zaostávajú za maximom v roku 2008 už len v troch krajoch Slovenska. V porovnaní s predkrízovým obdobím sú ceny nižšie v Košickom kraji (o 16 %), v Prešovskom kraji (o 13 %) a aj v Banskobystrickom kraji (o 6,6 %).

Naopak najviac si priplatia za bývanie v Nitrianskom kraji (o 10 %), v Žilinskom či Trnavskom kraji (6,5 – 7,5 %). Pochopiteľne najviac za bývanie zaplatia ľudia v Bratislave a blízkom okolí, čo je spôsobené najmä vysokým dopytom a stále ešte nedostačujúcou ponukou. Cena za meter štvorcový nehnuteľnosti je dnes na rekordnej úrovni 2 053 €.

Ceny tlačí možnosť úverov

Analytička Poštovej banky Lucia Dovalová si myslí, že ceny nehnuteľností rastú najmä vďaka vysokému záujmu o úvery, a to najmä z dôvodu nízkych úrokových sadzieb.

Národná banka tiež upozorňuje, že pred krízou boli úrokové sadzby minimálne trikrát také vysoké ako sú dnes. To sa však postupne bude meniť.

Očakáva sa stagnácia rastu cien nehnuteľností

Predpokladáme ale, že počas tohto roka sa bude dynamika rastu cien nehnuteľností zmierňovať vzhľadom na prísnejšie podmienky pri poskytovaní úverov,“ povedala Dovalová.

Národná banka totiž už minulý rok pristúpila k sprísňovaniu poskytovania úverov. Od júla tohto roka sa podmienky pre poskytnutie úverov ešte sprísnia, a teda očakáva sa, že potom sa výraznejšie prejavia dopady týchto opatrení na rast cien nehnuteľností.

Pri prísnejších úverových podmienkach, ako je vyššia úverová sadzba, či vyšší vlastný kapitál, sa hypotéky stanú nedostupnejšie a tlak na rast cien nehnuteľností sa tak zníži.

Investovať do nehnuteľnosti?

Aj keď z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností stúpajú, analytici z Across Private Investments upozorňujú, že aj investíciu do tejto komodity treba dobre zvážiť.

„Opatrnosti pri investovaní nie je nikdy nazvyš a je dobré pripomenúť si, že slovo „nehnuteľnosť“ je odvodené od slova „nehnúť“, čo nemusí byť vždy výhodou,“ upozorňuje generálny riaditeľ Acrossu Maroš Ďurik, pričom dodáva, že nehnuteľnosť nič nevyrába a na jej výnos teda vplývajú predovšetkým iné ekonomické ukazovatele (ako napríklad úverové sadzby). Ide o investíciu, ktorej výhodnosť závisí najmä od schopnosti nadobúdať ju.

Mýty o investovaní do nehnuteľnosti

Mýtus č. 1: Kúpa nehnuteľnosti je najlepšia investícia Ceny nehnuteľnosti môžu v niektorých obdobiach alebo regiónoch výrazne klesať. Napríklad od polovice roka 2008 do polovice roka 2014 klesli ceny nehnuteľností na Slovensku o viac než 20 %.

Mýtus č. 2: Investujem do vlastného bývania Vlastné bývanie nie je investícia, ale spotreba. Nekupujete si ho preto, aby ste ho neskôr predali so ziskom.

Áno, na vlastnej nehnuteľnosti môžete v budúcnosti nominálne (a aj reálne) zarobiť, pamätajte však na to, že z dlhodobého hľadiska ceny nehnuteľností rastú a vaše ďalšie vlastné bývanie už bude minimálne o infláciu drahšie.

Mýtus č. 3: Skvelý dom v skvelej lokalite = skvelá investícia Nie vždy. Buďte opatrní pri kúpe starých domov, ktoré si vyžadujú vyššie náklady na údržbu a opravy. Prekrásny dom v skvelej lokalite je často predražený a môže generovať negatívny cash-flow. Platí to, čo pri investovaní – nenechajte svoje emócie, aby vám bránili v zhodnocovaní vašich peňazí.

Mýtus č. 4: Investovanie do nehnuteľností je lacné Práve naopak, s investovaním do nehnuteľností je spojených viacero nákladov a poplatkov, ktoré sú výrazne vyššie ako napr. poplatky pri investovaní do akcií.

Sú to jednorazové poplatky v podobe provízie realitnému maklérovi (2 až 3 % z ceny nehnuteľnosti), poplatky katastru nehnuteľností a notárovi. Medzi pravidelné poplatky treba počítať aj daň z nehnuteľností, poistenie a poplatky spojené s údržbou alebo opravami nehnuteľnosti.

(zdroj: Accross Private Investments)

ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…