Domov Ekonomika Ceny bytov vzrástli aj o viac ako 30 %

Ceny bytov vzrástli aj o viac ako 30 %

0
0

Za posledný rok vzrástli ceny bytov v mnohých častiach Slovenska o viac ako 30 %, najväčší skok však zaznamenali v poslednom kvartáli. Potvrdzujú to údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Na konci minulého roka sa zrýchlil rast cien bytov takmer vo všetkých segmentoch a regiónoch, no najväčší nárast bol pri dvojizbových bytoch. Lacnejšie byty z trhu miznú veľmi rýchlo. V rekordne nízkej ponuke tak ostávajú hlavne drahšie, ktoré ešte viac zvyšujú priemerné ceny.

Tie navyše ťahá hore aj rastúca inflácia, ktorá nielen zvyšuje náklady na výstavbu nových bytov, ale aj zvyšuje motiváciu ľudí kupovať investičné nehnuteľnosti v snahe ochrániť svoje peniaze.

Silným stimulom ostávajú aj naďalej dostupné hypotéky s nízkymi úrokovými sadzbami. Najvyššie štvrťročné nárasty menších bytov boli zaznamenané v Bratislave I, kde to bolo 20,77 %, v Prešove 21,21 % a v Trenčíne 20,18 %.

„V niektorých krajských mestách so silným realitným trhom však môžeme vidieť aj trendové medziročné nárasty,“ povedal analytik portálu Michal Pružinský.

Ide hlavne o Košice s ročným nárastom 33,66 % – 38,39 %, ale aj Banskú Bystricu a Žilinu, obe 28,77 %. Pri trojizbových bytoch šlo o trochu nižší kvartálny vzostup, aj tu však padali na konci roku rekordy.

Neodrážajú platy

Ceny bytov na Slovensku dlhodobo nestúpajú úmerne mzdám a najvypuklejšie je to v hlavnom meste. Kým pred rokom podľa portálu Bratislavčan na priemerný dvojizbový byt zarábal 9,7 roka, na konci minulého roku by ho stál 10,7 priemerných hrubých ročných platov.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …