Domov Ekonomika Ceny potravín na konci roka 2019 výrazne stúpli

Ceny potravín na konci roka 2019 výrazne stúpli

0
0

Svetové ceny potravín ku koncu roka 2019 vzrástli medziročne o takmer dve percentá. Index cien potravín FAO dosiahol v decembri 2019 v priemere 181,7 bodu. Oproti predchádzajúcemu mesiacu Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) eviduje nárast hodnoty o 4,4 bodu (2,5 %).

V posledných mesiacoch sme boli svedkami neustáleho nárastu cien potravín. V poslednom mesiaci uplynulého roka bol ich nárast najvýraznejší.

Najvyššie od roku 2014

Index cien potravín stúpal už tretí mesiac po sebe a zaznamenal najvyššiu úroveň od decembra 2014. Medziročne index vzrástol o 1,8 %, pričom najvyšší rast zaznamenali ceny mäsa.

Zaujímavosťou je, že napriek výraznému nárastu je hodnota indexu až 25 % pod úrovňou maxima z roku 2011 (230 bodov).

Index cien potravín FAO

Index cien potravín – Food Price Index – Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (Food and Agriculture Organization – FAO) je mierkou mesačných zmien medzinárodných cien základných potravinárskych komodít. Počet bodov 100 predstavuje priemerná cena komodít z rokov 2002 – 2004.

Najviac rástlo mäso

Index cien obilnín FAO zaznamenal v decembri v priemere 164,3 bodu, čo predstavuje nárast oproti novembru o 2,2 bodu (1,4 %).

„Na decembrovom náraste malo veľký podiel navýšenie ceny pšenice, ktoré spôsobilo zvýšenie dopytu z Číny,“ priblížil Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Index cien obilnín FAO dosiahol v celom roku 2019 v priemere 164,4 bodu, čo je nepatrný medziročný pokles (o 0,9 bodu). Index cien rastlinných olejov FAO zaznamenal v decembri minulého roka 25-mesačné maximum s priemerom 164,7 bodu.

Oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpla hodnota indexu o 14,1 bodu (9,4 %). „Najnovší nárast bol spôsobený predovšetkým zvyšovaním cien palmového oleja.

Zvyšovali sa aj hodnoty sójového, slnečnicového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja rástli už piaty mesiac po sebe,“ pokračoval Korpáš.

Napriek výraznému nárastu cien oproti novembru si držal index rastlinných olejov FAO počas roka hodnotu v priemere 135,2 bodu. Ide o zníženie priemernej hodnoty z roku 2018 o 8,9 bodu.

V roku 2019 sme zároveň zaznamenali najnižší priemer od roku 2006. Index cien mlieka a mliečnych výrobkov FAO stúpol v decembri o 6,3 bodu a dosiahol priemer 198,9 bodu.

Po troch mesiacoch poklesu sa cenové ponuky syrov zvýšili o takmer 8 %. „Ceny boli podporené silným globálnym dopytom po dovoze pri prísnejších vývozných možnostiach z Európskej únie a Oceánie.

Slabý globálny dopyt mal naopak za následok zníženie hodnôt masla a sušeného mlieka (WMP),“ vysvetlil Korpáš. Za celý rok 2019 dosiahol index cien mlieka a mliečnych výrobkov v priemere takmer 199 bodov, čo predstavuje medziročný nárast o 5,8 bodu (3,0 %).

Ceny SMP zaznamenali najvyšší medziročný nárast, nasledovali syry a WMP. Hodnoty masla boli v roku 2019 priemere nižšie. Index cien mäsa FAO zaznamenal v decembri v priemere 191,6 bodu a oproti novembru ostal takmer nezmenený.

Na tejto úrovni je index o 29 bodov (18 %) nad úrovňou z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka. Aktuálna hodnota je však 20 bodov pod úrovňou maxima z augusta 2014.

„V decembri rástli najmä ceny bravčového mäsa pre slabú ponuku na globálnom trhu. Ceny ovčieho mäsa rástli už deviaty mesiac po sebe, a to v dôsledku silného dopytu po dovoze pri obmedzených vývozných dodávkach z Oceánie.

Mierne navýšenie cien sme zaznamenali aj pri hydinovom mäse. Z dôvodu zníženia dopytu v Číne (hlavný zdroj dopytu po dobu niekoľkých mesiacov) sa naopak znížili ceny hovädzieho mäsa,“ dodal Korpáš.

Celkovo bol v roku 2019 index cien mäsa FAO na úrovni v priemere 175,8 bodu, čo predstavuje nárast oproti roku 2018 o 9,5 bodu (5,7 %).

Najväčší medziročný nárast zaznamenala SPPK pri bravčovom mäse, nasledovalo hovädzie a hydinové mäso. Hodnota ovčieho mäsa bola pod úrovňou priemeru z roku 2018.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…