Domov Ekonomika Ceny rástli v marci rekordne rýchlo

Ceny rástli v marci rekordne rýchlo

0
0

Inflácia bola minulý mesiac najvyššia od septembra minulého roka. Najviac rástli ceny v doprave, a to pre prudké zdraženie leteniek a pohonných hmôt. Hore išli aj potraviny.

Ceny nám v marci poriadne pohrozili. Vzrástli najrýchlejšie za posledných šesť mesiacov. Inflácia, meraná indexom spotrebiteľských cien, stúpla podľa Štatistického úradu SR minulý mesiac medziročne až o 2,7 percenta.

Vo februári to bolo iba 2,3 percenta. V porovnaní s februárom došlo v marci k zvýšeniu cien o 0,6 percenta.

Za infláciou aj voľby

„Dôvody silného marcového zvýšenia cien nájdeme vo viacerých kategóriách – od potravín, cez pohonné hmoty až po dopytovú infláciu.

Mierne sa zrýchlil aj rast regulovaných cien, a to v dôsledku zvýšenia cien tabaku a cigariet,“ ozrejmuje príčiny marcového zrýchlenia rastu cien ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Infláciu potiahli v marci nahor najviac ceny v doprave, ktoré sa podpísali až pod tretinu medzimesačného rastu cenovej hladiny na Slovensku.

Prispela k tomu drahšia ropa. „Ceny ropy na svetových trhoch vo februári a marci ďalej stúpali, čo sa s miernym oneskorením postupne dostávalo aj do cien benzínov a nafty na slovenských benzínových pumpách,“ doplnil Koršňák.

Pohonné hmoty medzimesačne zdraželi v marci až o 2,4 percenta. Benzíny a nafta neboli jediné faktory, ktoré podkúrili cenám v doprave. Zásadne totiž zdraželi najmä ceny leteniek, takmer až o 18 percent.

„Nie je vylúčené, že silnejší marcový rast ich cien mohol čiastočne súvisieť aj s vyšším dopytom kvôli návratu zahraničných Slovákov na prezidentské voľby,“ myslí si ekonóm Koršňák. Zdraželi aj ceny ojazdených áut, v priemere zhruba o desatinu.

Dankova daň stále žije

Bez vplyvu na ceny neostala ani „populárna“ daň z jedla z dielne šéfa parlamentu a SNS Andreja Danka. Potraviny prispeli k inflácii len o niečo miernejšie ako doprava.

Ich podiel na marcovom raste cien bol tiež približne tretinový. Len v samotnom marci zdraželi potraviny o jedno percento. V medziročnom porovnaní sa zvýšil rast cien potravín z februárových 2,5 na 3,1 percenta v marci.

Pri porovnaní s oveľa vyšším zdražením leteniek sa môže vynoriť otázka, prečo je podiel jednopercentného zdraženia potravín na inflácii približne rovnako veľký ako dopravy.

Dôvodom je, že potravín nakupujeme oveľa viac ako napríklad leteniek či ojazdených áut. Ich váha v spotrebnom koši domácností je preto výrazne vyššia a aj nižší rast prispeje k väčším dosahom na naše peňaženky.

Spomalenie až na rok

Aké sú predpovede rastu cien na najbližšie mesiace? „Inflácia by sa v nasledujúcich mesiacoch mala pohybovať na úrovni blízkej marcovým číslam.

Otvorenou ostáva otázkou, ako rýchlo budú obchodné reťazce korigovať ceny potravín smerom nadol po zrušení špeciálneho odvodu a do akej miery bude tento pokles korigovaný ostatnými faktormi, ako sú ceny vstupov či príplatky za prácu, ktoré tlačia ceny potravín už niekoľko mesiacov nahor,“ hovorí Koršňák, podľa ktorého by sa tlak z dopytovej inflácie „mal stabilizovať a na prelome rokov postupne aj začať zmierňovať, a to pod vplyvom slabnúceho ekonomického rastu“.

Nižšie dopytové tlaky by sa podľa Koršňáka mali na inflácií prejaviť naplno v roku 2020, kedy očakáva jej návrat pod dve percentá.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…