Domov Ekonomika Ceny rastú najrýchlejšie od roku 2012

Ceny rastú najrýchlejšie od roku 2012

0
0

Rast spotrebiteľských cien sa opäť zrýchlil. V medziročnom porovnaní vzrástli v apríli ceny až o 2,9 percenta, čo je najvyšší rast od konca roka 2012. Rast zrýchľujú najmä potraviny a doprava.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov boli v apríli medziročne vyššie o 5,8 % a ceny dopravy stúpli o 5,3 %. Zvyšovali sa však aj ceny v reštauráciách a hoteloch o 3,4 %, rozličné tovary a služby zdraželi o 3 %, odevy a obuv o 2,7 % a zdravotníctvo o 2,1 %.

Stúpli tiež ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 1,6 %, rekreáciu a kultúru o 1,4 %, vzdelávanie o 1 % a nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,4 %.

Nezmenili sa len ceny za pošty a spoje. Oproti marcu vzrástli predovšetkým ceny dopravy, a to o 3,1 percenta. Ovplyvnil to najmä rast dopravných služieb (o 7,7 %), najmä leteckej osobnej dopravy.

Ceny osobnej dopravy zvyšovali rastúce ceny palív a mazadiel. Ale napríklad aj ceny bicyklov vzrástli, a to o 0,5 %. Ceny potravín porástli o 0,3, za čo môže najmä ovocie, ktorého cena narástla o 1,9 %. Ceny chleba a obilnín narástli o 1,4 %.

Oproti marcu však zdraželi aj odevy a obuv o 1,6 %, alkoholické nápoje a tabak o 1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,5 %, reštaurácie a hotely a rozličné tovary a služby zhodne o 0,4 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a zdravotníctvo zhodne o 0,2 %.

Klesli ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %. Na úrovni marca zostali ceny za pošty a spoje a ceny vzdelávania.

Index spotrebiteľských cien

Vyjadruje mieru zmeny spotrebiteľských cien vzhľadom na výdavky vo vybranej skupine. Zjednodušene povedané, tento index odzrkadľuje zmenu nákladov tejto skupiny.

Index spotrebiteľských cien sa v apríli oproti marcu zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 0,6 %, v domácnostiach dôchodcov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,4 %.

Index spotrebiteľských cien sa v apríli 2018 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov, za domácnosti dôchodcov zhodne o 2,9 %, za nízkopríjmové domácnosti o 2,8 %.

red, SITA, zdroj: Štatistický úrad SR, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…