Domov Zahraničie Česká republika sa bude rozhodovať či Miloš Zeman zostane prezidentom

Česká republika sa bude rozhodovať či Miloš Zeman zostane prezidentom

0
0

Minulý víkend Česi rozhodli o kandidátovi, ktorý sa postaví v druhom kole voči súčasnému prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorého postup do druhého kola sa očakával. Jeho vyzývateľom bude o dva týždne Jiří Drahoš, bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky.

Volebný systém prezidenta Českej republiky

Voľba prezidenta Českej republiky je priama, dvojkolová a väčšinová, je to druhá priama voľba za existenciu samostatnej Českej republiky. V prvej, v roku 2013, bol zvolený Miloš Zeman.

Voľby sa uskutočňujú každých 5 rokov, kedy kandidovať môže každý svojprávny občan, ktorý dosiahol 40 rokov, no prezidentom môže byť najviac dve funkčné obdobia po sebe.

V piatok a sobotu minulý víkend rozhodovali voliči v Čechách o novom prezidentovi v prvom kole voľby. Kedy do druhého kola voliči posunuli súčasného prezidenta Miloša Zemana a Jiřího Drahoša, vysokoškolského profesora.

Vyzývateľom bude akademik

Jiří Drahoš je vysokoškolský profesor, ktorý sa venuje fyzikálnej chémii. Narodil sa v roku 1949, vysokú školu ukončil v Prahe na Vysokej škole chemicko‑technologickej, potom pôsobil na rôznych výskumných a pedagogických pozíciách a funkciách.

V rokoch 2009 až 2017 pôsobil na poste predsedu Akadémie vied Českej republiky. Do druhého kola postúpil s podporou skoro 27 percent odovzdaných hlasov v prvom kole.

Porazí Drahoš Zemana?

Voľby prezidenta ČR v roku 2018

 

Prvé kolo volieb sa uskutočnilo 12. – 13. januára 2018. Druhé kolo sa bude konať o dva týždne ako stanovuje zákon, a to 26. – 27. januára 2018. Zákon určuje za volebné dni, piatok a sobotu, pričom v piatok môžu voliči odovzdať svoj hlas od 14. do 22. hodiny a v sobotu od 8. do 14. hodiny.

Zvolený prezident zloží svoj sľub oficiálne 8. marca 2018 a tým sa ujme svojho úradu.

Výsledky prvého kola voľby

Podľa predvolebných prieskumov mal Miloš Zeman výrazne navrch, v konečnom zisku to je 38,56 percenta hlasov, čo je takmer 2 milióny voličov, posledné predvolebné odhady sa veľmi nemýlili.

Druhý v poradí skončil Jiří Drahoš so ziskom 26,6 percenta hlasov. Nasledovali Pavel Fischer, ktorý získal 10,23 percenta hlasov, Michal Horáček dostal 9,18 percenta hlasov, Marek Hilšer získal 8,83 percenta hlasov a Mirek Topolánek 4,3 percenta hlasov, Jiří Hynek dostal 1,23 percenta hlasov, Petr Hanning získal 0,56 percenta hlasov a Vratislav Kulhánek dostal 0,47 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 61,92 percenta.

Predvolebné odhady pre druhé kolo

Do druhého kola postupujú prví dvaja kandidáti, ktorí získali najviac hlasov. Jiřího Drahoša už podporili Pavel Fischer, Michal Horáček, Marek Hilšer a aj Mirek Topolánek, teda všetci relevantní kandidáti z prvého kola.

Podpora a aj niektoré predvolebné prieskumy na jednej strane favorizujú v druhom kole Jiřího Drahoša, no politológovia sú opatrní a o výsledku rozhodne kampaň pred druhým kolom, podpora vládneho hnutia ANO a tiež aj možná voľba Drahoša proti Zemanovi.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…