Domov Zahraničie Česko si pripomenulo 50 rokov od smrti Jána Palacha

Česko si pripomenulo 50 rokov od smrti Jána Palacha

0
0

Smrť Jána Palacha mala primäť ľudí k vytrhnutiu z pasivity, k reakcii voči vojenskej intervencii vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Minulý týždeň si najmä Česko pripomenulo už 50 rokov od tohto protestu proti režimu.

Vtedajší režim sa tento čin študenta Jána Palacha snažil zľahčovať. Objavili sa aj teórie o studenom ohni, teda, že sa Palach nechcel zabiť, len sa polial kvapalinou, ktorá vzplanie, ale nenechá popáleniny.

Nakoniec inšpiroval svojím činom ďalších viac ako 30 ľudí, ktorí sa pokúsili zopakovať jeho skutok, siedmim z nich sa to podarilo dokonať až dokonca a zomreli upálením.

Smrť Jána Palacha

Dňa 16. januára 1969 sa v hornej časti Václavského námestia polial benzínom a zapálil študent histórie Ján Palach, ktorý reagoval na situáciu po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Jeho hlavnou snahou bolo burcovať spoločnosť.

Spomienky prebiehali po celej krajine

Prezident Miloš Zeman iba poslal veniec počas smútočnej pripomienky, osobne sa však nezúčastnil, naopak akademici, študenti, občianski aktivisti ako aj verejnosť si pripomenuli tento Palachov protest proti režimu.

Rektor Karolovej univerzity Tomáš Zima považuje Jána Palacha za jednu z najvýznamnejších osobností moderných československých dejín, kedy Palacha považuje za jedného z najväčších bojovníkov za slobodu a demokraciu.

Odkaz pre dnešnú spoločnosť

Spomienky prebiehali vo viacerých mestách v Prahe, v Brne, Plzni, v Liberci, či v Bruseli.

V jednom z príhovorom odznelo, že Palachov odkaz je stále prítomný, svojím činom sa snažil spoločnosť presvedčiť o nutnosti bojovať za slobodu tak, aby spoločnosť nepodliehala apatii, čo je príznačné aj pre dnešnú spoločnosť, ktorá často podlieha skepse.

Jeho smrť tak nebola zbytočná, ale jeho odkaz žije ďalej.

Dvaja ľudia sa pokúsili úpáliť

Na pražskom Václavskom námestí sa počas spomienkových akcií pokúsili upáliť dvaja ľudia. Prvý muž svoj čin dokonal a skončil s popáleninami na 30 percentách tela, druhého muža polícia včas zastavila a nedovolila mu zapáliť sa.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…