Domov Zahraničie Cesta Slovenska do EÚ

Cesta Slovenska do EÚ

0
0

Slovensko je členom Európskej únie od 1. mája 2004. Jeho cesta medzi európsku smotánku však nebola jednoduchá a novovzniknutá krajina musela prekonať viaceré prekážky. Ani nezaradenie do prístupových rozhovorov v roku 1997 neznamenalo pre malú krajinu v srdci Európy vzdanie sa svojho európskeho sna.

Cesta Slovenskej republiky (SR) do EÚ sa začala po zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a vzniku samostatnej Slovenskej republiky (SR) v roku 1993.

Znepokojenie EÚ z politického vývoja

Slovensko prejavilo záujem o vstup do európskych štruktúr už začiatkom 90. rokov minulého storočia, ešte ako súčasť Československa.

V roku 1991 podpísala ČSFR Asociačnú dohodu alebo takzvanú dohodu o pridružení. Rozdelenie spoločného štátu však integračný proces pozastavilo.

Asociačnú dohodu, tentoraz za samostatnú Slovenskú republiku, podpísal v októbri 1993 premiér Vladimír Mečiar. Dohoda bola ešte v ten mesiac ratifikovaná Európskym parlamentom, slovenský parlament ju schválil v decembri toho roka.

Do platnosti vstúpila začiatkom roka 1995. Ešte predtým však dostalo Slovensko od EÚ demarš, v ktorom únia vyjadrila znepokojenie nad povolebným vývojom.

V júni 1995 odovzdal na summite v Cannes premiér Mečiar oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ do rúk francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca.

V októbri toho roku však dostalo Slovensko druhý demarž EÚ vyjadrujúci znepokojenie nad politickým spormi na Slovensku.

Nespokojnosť s politickým vývojom a pokrivkávajúcou demokraciou na Slovensku vyústila do toho, že v júli 1997 oznámila Európska komisia, že pre neplnenie politických kritérií nezaradila Slovensko medzi kandidátov, ktorí sú najlepšie pripravení na vstupné rozhovory o členstve v EÚ.

V nadväznosti na to schválila Európska rada na summite EÚ v Luxembursku koncepciu rozširovania únie. V rámci nej rozdelila žiadateľov o členstvo do dvoch skupín.

S prvou sa mali začať intenzívne rokovania o členstve v EÚ. Slovensko zaradili do druhej skupiny krajín, ktoré sa ešte len mali pripravovať na rozhovory.

Cesta k demokracii a EÚ

Prelom nastal po voľbách v roku 1998, ktoré označila EÚ za pozitívny krok k integrácii Slovenska do EÚ. V decembri 1999 dostalo Slovensko pozvanie na začatie rokovaní o vstupe do EÚ, o rok neskôr Európska komisia ocenila celkový pokrok Slovenska na ceste do EÚ. Európska rada na svojom zasadnutí v Göteborgu v júni 2001 potvrdila, že ďalšie rozšírenie EÚ je v záujme vtedajších členských krajín.

Cieľom bolo, aby sa nové členské krajiny mohli zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu v roku 2004. Vo svojej pravidelnej správe o SR v príprave na členstvo v EÚ z októbra 2002 Európska komisia zhodnotila že Slovensko od roku 1997 zaznamenalo výrazný pokrok vo svojom vývoji a oficiálne odporučila prijať SR a ďalších deväť kandidátskych krajín do EÚ v roku 2004.

Krok od členstva

Zoznam krajín, o ktoré sa EÚ rozšíri, bol stanovený na summite v belgickom Laekene v decembri 2001. Tieto krajiny sa preto nazývajú aj Laekenská skupina a patria sem: Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Malta a Cyprus.

Nasledujúce mesiace sa definitívne podarilo uzavrieť rokovania s pristupujúcimi krajinami a doriešili sa finančné otázky spojené s rozšírením.

Najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ na summite v Kodani v decembri 2002 dosiahli dohodu o ukončení prístupových rokovaní s desiatimi kandidátskymi krajinami. K 15 členským štátom únie sa tak mala pripojiť desiatka známa pod označením Laekenská skupina.

Slovensko hovorí ÁNO

Referendum o vstupe Slovenska do EÚ vyhlásil vtedajší prezident Rudolf Schuster. Išlo o v poradí piate referendum na Slovensku a ako jediné spomedzi ôsmich, ktoré sa dodnes konali, bolo platné.

Konalo sa 16. – 17. mája 2003 a zúčastnilo sa ho 52,15 % oprávnených voličov. Na otázku: „Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?“ odpovedalo 6,2 % voličov NIE a 92,46 % voličov ÁNO.

Ešte predtým v apríli Európsky parlament schválil v Štrasburgu prijatie SR a ďalších deviatich krajín do EÚ. Za vstup SR hlasovalo 521 poslancov, proti sa vyslovilo 21 a 25 sa zdržalo.

Následne Rada EÚ zložená z ministrov zahraničných vecí v Luxemburgu oficiálne schválila prijatie SR a ďalších deviatich krajín do EÚ. Po úspešnom referende NR SR 1. júla 2003 súhlasila so Zmluvou o pristúpení k EÚ.

Na hlasovaní sa zúčastnilo 140 poslancov a zmluvu schválilo 129. Proti prijatiu zmluvy hlasovalo 10 poslancov a jeden nehlasoval. V auguste toho roku prezident SR Rudolf Schuster podpísal ratifikačnú listinu k zmluve o pristúpení SR k EÚ.

Prezidentským podpisom SR ratifikovala svoj vstup do EÚ.

1. mája 2004 sa Slovensko definitívne stalo riadnym členom Európskej únie.

ano, TASR, Zastúpenie EK na Slovensku foto: shutterstock  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…