Domov Ekonomika Cesty prvej triedy budú naďalej degradovať

Cesty prvej triedy budú naďalej degradovať

0
0

Medzi najväčších porazených v zápase o financie zo štátneho rozpočtu patria cesty prvej triedy. Parlament odklepol na ich opravu a údržbu iba polovicu z toho, čo potrebujú.

Na opravu a údržbu takmer 3 300 km ciest prvej triedy, na ktorých je u nás vyše 40 % všetkej dopravy, pôjde zhruba 40 mil. eur. Vyplýva to zo schváleného štátneho rozpočtu na budúci rok.

Analytici aj samotné ministerstvo dopravy poukazujú na to, že reálna potreba, ak tieto cesty nemajú ďalej degradovať, je od 60 do 80 miliónov eur.

Aj preto, že takáto suma sa im rok čo rok nedostáva, je vyše 1 300 km „jednotiek“, čo je zhruba 40 %, v zlom až havarijnom stave.

Ďaleko za Českom

„Analytici z útvaru Hodnota za peniaze urobili vlani porovnanie s Českou republikou. Vyšlo im, že Slovensko dáva na údržbu a opravy ciest prvej triedy v prepočte na štvorcový meter vozoviek iba 41 percent z toho, čo dávajú Česi,“ citoval denník N analytika Ineko Jána Kovalčík.

Kontrolóri vyčítajú

Na nepriaznivý stav štátnych ciest poukazuje aj Najvyšší kontrolný úrad. „Veľká časť ciest je dlhodobo v nevyhovujúcom (1 220 km v roku 2016) až havarijnom stave (239 km v roku 2016).

Navrhovaným rozpočtom nie je možné zabezpečiť štandard údržby a opráv ciest I. triedy, čo bude mať negatívny dosah na udržanie prevádzkyschopnosti ciest a bezpečnosť na cestách.

Dlhodobo poddimenzovanou údržbou zhoršený stavebno­‑technický stav vozoviek bude nutné následne riešiť rekonštrukciami z kapitálových výdavkov,“ píše kontrolný úrad v správe poslancom.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 2/2019: Euro oslavuje 20. narodeniny a my 10 rokov jeho používania

Kto by to bol povedal, že spoločná európska mena si už pripisuje druhý krížik. Euro začali…