Domov Slovensko Cez víkend si volíme starostov, primátorov i županov

Cez víkend si volíme starostov, primátorov i županov

0
0

V sobotu (29. októbra) sa v 2 921 mestách, mestských častiach a obciach Slovenska uskutočnia komunálne voľby a vo ôsmich krajoch krajské (župné) voľby. Volebné miestnosti sa otvoria aj v ďalších piatich obciach, no v tých neevidujú žiadnych kandidátov na starostu a poslancov obecného zastupiteľstva, voliči tak tam budú hlasovať len v krajských voľbách. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h. Zratúvanie výsledkov ovplyvní aj zmena času, keďže v noci zo soboty na nedeľu si posúvame hodinky o hodinu dozadu.

Aby sa predišlo chybovosti na 70 minút bude zastavené prijímanie zápisníc z volebných okrskov v systéme Integrovaného volebného informačného systému (IVIS). Spracovanie výsledkov v rámci okrskových volebných komisií bude prebiehať bez obmedzenia.

Komunálne voľby

Takmer jedna pätina z vyše 6 000 volebných okrskov (1 153) sa týka desiatich samospráv, sú to všetky krajské mestá s výnimkou Trnavy, mesto Martin a dve bratislavské mestské časti s najväčším počtom obyvateľov, Petržalka a Ružinov.

Najviac, až 662 miest a obcí je v Prešovskom kraji, najmenej obcí, kde sa konajú voľby do orgánov samospráv, je v Bratislavskom kraji (89). O 2 915 kresiel starostu/primátora v mestách, obciach alebo mestských častiach sa uchádza 6 755 kandidátov.

Do zastupiteľstiev v komunálnych voľbách sa voliči môžu rozhodnúť z viac ako 42 000 kandidátov, ktorí sa uchádzajú takmer o 21 000 poslaneckých miest.

Hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová upozornila, že výsledky budú zverejňované len jednorazovo za celé mesto, mestskú časť alebo obec po sčítaní všetkých volebných okrskov.

Po častiach a jednotlivých okrskoch budú zverejňované len priebežné výsledky volieb primátora Bratislavy a Košíc.

Župné voľby

V sobotu sa konajú aj krajské voľby, teda voľby do orgánov samosprávnych krajov. V nich si občania zvolia predsedov krajov (županov) a poslancov krajských zastupiteľstiev.

Ako uviedol predseda ŠÚ SR, ako prvé budú rátať a sumarizovať hlasy, ktorými si voliči vyberali práve predsedov a poslancov samosprávnych krajov.

Neoficiálne výsledky budú zverejňované priebežne hneď po zatvorení volebných miestností.

red, TASR, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…