Domov Slovensko Chaos v koalícii a úsporný režim na ústavnom súde

Chaos v koalícii a úsporný režim na ústavnom súde

0
0

Chaos okolo voľby ústavných sudcov naďalej trvá. Nezhody okolo tajnej a verejnej voľby a neochota koalície dohodnúť sa na menách vhodných kandidátov vyvrcholili do toho, že poslanci ani v opakovanej voľbe 14. februára nezvolili žiadneho kandidáta. Zo 138 hlasovacích lístkov bolo 49 neplatných.

Ani po tom, čo sa z voľby vyselektovali niektorí kandidáti a vo voľbe zostalo 37 mien, nedokázala NR SR zvoliť 18 riadnych kandidátov. Ba čo viac, parlament sa nedokázal zhodnúť ani na jednom mene.

A to napriek tomu, že podľa medializovaných informácií sa koalícia zhodla na šiestich menách. Všetko mal podľa všetkého zmietnuť zo stola predseda SMERu-SD Robert Fico.

Most-Híd postoj nezmení

Bugár po neúspešnej voľbe kritizoval hlavne svojho koaličného partnera. Smer-SD podľa jeho slov zablokoval voľbu a vyhlásil, že je to nezodpovedné.

„Dnes je náš vzťah na bode mrazu, zajtra to môže byť inak,“ povedal Bugár bezprostredne po druhom kole voľby a priznal tiež, že predseda Smeru s ním nekomunikuje.

Rovnako potvrdil aj to, že Most-Híd Ficovu kandidatúru nepodporí ani v ďalšej voľbe. Expremiér však už oznámil, že v tej kandidovať nebude.

Bugár tiež verí, že ďalšia voľba bude úspešná, pretože inak hrozia predčasné voľby, ktoré pripúšťali v prípade nedohody viacerí poslanci vládnej koalície.

Pellegrini kritizoval vlastné rady

Premiér Slovenskej republiky Peter Pellegrini na druhý deň po neúspešnom hlasovaní vyhlásil, že sa nedokáže stotožniť s tým, ako sa klub Smer-SD počas voľby vo štvrtok (14.2) zachoval.

Poslanci jeho klubu totiž odmietli verejnú voľbu a svoj nesúhlas vyjadrili vhadzovaním neplatných hlasovacích lístkov, čím zabránili úspešnej voľbe.

„Osobne nesúhlasím s tým, ako sa zachoval klub mojej vlastnej strany, ktorý sa spolupodieľal na tom, že od zajtra (16. 2.) bude Ústavný súd SR nefunkčný a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z ústavy,“ vyslovil sa premiér, pričom mnohých prekvapil tvrdou kritikou do vlastných radov a tiež na adresu predsedu poslaneckého klubu SMERu-SD a jeho straníckeho šéfa Roberta Fica.

Danko to vidí ružovo

Šéf SNS Andrej Danko sa k situácii vyjadril svojsky. Podľa neho nie je chaos okolo voľby ústavných sudcov ničím výnimočný. Problematické situácie vznikali aj v minulých rokoch.

V roku 2014 bolo otázne, či by mal odchádzajúci prezident Ivan Gašparovič menovať ústavných sudcov a spomenul aj situácie, kedy taktiež na ÚS chýbali sudcovia a v podstate sa nič nestalo.

„Je nešťastné, že ústavný súd nebude v kompletnom zložení, ale Národná rada bude rýchlo opakovať voľby. Nie je pravda, že bude ústavný súd od pondelka vypnutý,“ povedal predseda SNS.

Predseda Národnej rady SR tiež ohlásil, že nová voľba sa uskutoční na marcovej schôdzi parlamentu. Do novej voľby budú mať možnosť prihlásiť sa aj noví kandidáti.

To znamená, že okrem tých, ktorí už kandidovali, môžu pribudnúť aj nové tváre. Prípadne môžu opäť kandidovať aj tí, ktorí sa svojej kandidatúry vzdali. Niektorí z aktuálnych kandidátov už ohlásili, že sa opätovnej voľby nezúčastnia, najmä pre jej prílišné spolitizovanie.

Marcová voľba bude tajná

Danko prehlásil, že situácia v koalícia nie je tak napätá, ako je to prezentované. Podľa neho ide o komunikačný problém a verí, že ak si lídri koalície sadnú, podarí sa nájsť zhodu, ktorá zabezpečí úspešnú voľbu.

Cieľom koalície bude, aby našla spoločných kandidátov a takisto vhodný spôsob voľby. Podľa posledných informácií sa zdá, že SNS i Most-Híd napokon súhlasili, vyhovejú svojmu najsilnejšiemu koaličnému partnerovi a najbližšia voľba ústavných sudcov v parlamente bude tajná.

Úsporný režim na ústavnom súde

Ústavný súd SR aktuálne funguje v obmedzenom „senátnom režime“. To znamená, že počas tohto obdobia ÚS vykonáva svoju právomoc a pôsobnosť rozhodovaním v senátnych veciach.

Na ústavnom súde sú aktuálne Jana Baricová, ktorá bude predsedníčkou senátu, Miroslav Ďuriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. Súd bude teda pracovať v jednom senáte, keďže v sobotu sa skončilo funkčné obdobie deviatim sudcom.

Funkčnosť ústavného súdu je tak obmedzená a v prípade kritických prípadov (napr. ohlásenie nedemokratických prezidentských volieb), ktoré by ústavný súd musel riešiť, by ostal paralyzovaný.

Denis Ruščák, foto: SITA, ÚS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…