Domov Slovensko Chceli očkovať tínedžerov, Matovič to zatrhol

Chceli očkovať tínedžerov, Matovič to zatrhol

0
0

Minulý týždeň sa takzvaná čakáreň, do ktorej sa môžu ľudia prihlasovať na očkovanie proti ochoreniu Covid-19, otvorila pre všetkých ľudí nad 16 rokov. Už koncom týždňa dostali tínedžeri termíny na očkovanie vakcínou od Pfizeru. Po vyhrážke od Igora Matoviča boli mladým ľuďom ich termíny zrušené.

Podľa informácií rezortu zdravotníctva sa na očkovanie po otvorení čakárne pre všetky vekové kategórie prihlásili desiatky tisíc záujemcov vo veku od 16 rokov. Na najbližšie dni sa vytvorené voľné miesta zaplnili ľuďmi z čakárne a systém obsadzoval voľné pozície striktne podľa veku.

Voľné termíny na očkovanie látkami Pfizer sa najskôr pridelili zaregistrovaným seniorom a chronickým pacientom s ťažkými a stredne ťažkými diagnózami.

„Ak sa v konkrétnych vakcinačných centrách neobsadili všetky voľné pozície, systém automaticky pridelil zostávajúce voľné termíny záujemcom vo veku 16 a 17 rokov, nakoľko vakcína Pfizer je jedinou vakcínou aktuálne používanou na Slovensku, ktorá môže byť aplikovaná ľuďom mladším ako 18 rokov,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Nemilosrdné následky“ zabrali

Toto sa nepáčilo ministrovi financií a bývalému premiérovi Igorovi Matovičovi, ktorý to dal patrične najavo: „Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí BLAMÁŽ, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol zaočkovaný čo i len jeden zdravý 16-17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou.

Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu ministerstva a malo by patričné a nemilosrdné následky,“ napísal súčasný minister financií, ako inak, na sociálnej sieti. Po jeho vyhrážke sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo preplánovať termíny záujemcom o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín.

Uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, a tiež chronicky chorým pacientom.

„MZ SR si uvedomuje možné komplikácie, ktoré týmto rozhodnutím spôsobí tínedžerom. No zároveň týmto krokom chce umožniť čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí sú ochorením COVID-19 ohrození najviac – seniorom a chronickým pacientom.

Ubezpečujeme všetkých záujemcov o očkovanie, ktorí sa prihlásili cez registračný formulár, že sa k svojej vakcíne určite dostanú,“ priblížila Eliášová.

Bola to chyba

Premiér Eduard Heger (OĽANO) je rád, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zastavil očkovanie mladých ľudí pod 18 rokov proti ochoreniu COVID-19. Označil za chybu, že takíto mladí ľudia boli na očkovanie pozvaní. Vakcínu Pfizer by podľa neho mali dostávať prioritne obyvatelia vo vyššom veku a rizikové skupiny. Povedal to v relácii Sobotné dialógy v RTVS.

„Prihlásiť sa na termín očkovania a byť v čakárni je správne. Chybou ale bolo, že mladí už boli pozvaní na očkovanie,“ povedal Heger s tým, že na Slovensku stále potrebujeme očkovať starších ľudí i iné vekové skupiny. „Chyby sa dejú, toto je jedna z ďalších chýb,“ skonštatoval premiér. Heger sa zároveň ospravedlnil mladým ľuďom, ktorým zrušili termíny na očkovanie.

„Mrzí ma, že vznikli nejaké dezinformácie a boli zrušené termíny. Verím, že mladí pochopia, že uprednostnení musia byť starší ľudia,“ povedal. Mladých ľudí požiadal o trpezlivosť.

ano, TASR, foto: TASR/Dano Veselský  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…