Domov Slovensko Chceli podplatiť štátneho tajomníka, skončili vo väzbe

Chceli podplatiť štátneho tajomníka, skončili vo väzbe

0
0

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v stredu 16. septembra na viacerých miestach v Bratislave v akcii „Contract“ v súvislosti s rozsiahlou korupčnou trestnou činnosťou. Počas akcie zadržali Petra Ch. a Miroslava S. a obvinili ich z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, stíhaní budú vo väzbe.

Po svojom príchode na ministerstvo pôdohospodárstva sa nový minister Ján Mičovský rozhodol stopnúť viacero obstarávaní a zákaziek s cieľom dať ich preveriť.

„Zdá sa, že to bol rozumný krok, pretože aj táto zákazka bola jedna z tých, ktorá bola zastavená, a zdá sa, že miera trpezlivosti dotyčnej firmy bola prekročená a rozhodla sa urobiť ten špinavý krok, ktorý nie je v našej krajine výnimočný,“ skonštatoval minister po tom, čo sa prevalilo, že jeho štátneho tajomníka Martina Fecka sa snažili podplatiť dvaja muži.

Núkali 60 tisíc za podpis zmluvy

Petra Ch. a Miroslava S. minulú stredu zadržala NAKA a následne obvinila v rámci akcie Contract. „Obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia. Mali sa pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu, alebo 60-tisíc eur v hotovosti,“ uviedla polícia, podľa ktorej hrozí obvineným v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti sedem až 12 rokov.

Už v piatok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici rozhodol, že obvinení ostanú vo väzbe.

„Sudca na základe návrhu prokurátora rozhodol o vzatí do väzby 2 osôb, ktoré sú obvinené z prečinu podplácania a zo zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR,“ informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

1,5-miliónová zákazka

V tomto prípade podľa polície ide o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (UKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP – komplexný projekt pre manažment údajov“ v hodnote 1 497 614 eur.

„Štátny tajomník Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku nedošlo,“ informovala polícia.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…