Domov Ekonomika Chcete investovať na burze? Čo tak váš obľúbený futbalový klub?

Chcete investovať na burze? Čo tak váš obľúbený futbalový klub?

0
0

Ak si myslíte, že šport a investovanie na burze nejde dokopy, tento článok vás presvedčí o opaku. Pravdou totiž je, že futbalové kluby zaznamenávajú rekordné zisky a zároveň aj rasty. Ak však hľadáte istotu, investícia do vášho obľúbeného futbalového klubu nemusí byť tým pravým orechovým. Má to totiž jeden háčik.

Futbal už dávno nie je len o športe. V posledných rokoch sa v ňom točí toľko peňazí, že bežnému smrteľníkovi sa zahmlieva pred očami. Samozrejme je to divácky záujem čo robí z futbalového biznisu skvelý obchodný artikel.

Veď ako podotýka analytik spoločnosti Across Private Investments Jakub Rosa „kým v roku 1967 odmietla anglická futbalová Premier League milióny od BBC na predaj vysielacích práv, v súčasnosti televízie Sky Sports a BT Sport zaplatili za televízny prenos sezón 2016 -2019 vyše 5 mld. libier.“

Miliardový prestup na dohľad

Vďaka extrémnym príjmom z reklamy, vysielacích práv, predaja vstupeniek či suvenírom, si tie najväčšie kluby môžu dovoliť zaplatiť za svoje hviezdy doslova nekresťanské sumy.

Ak sa vám pred dvomi rokmi zdala prestupová čiastka 222 miliónov eur za brazílskeho loptového virtuóza Neymara Jr. premrštená, vedzte, že nemusí trvať dlho a môžeme byť svedkom miliardového prestupu.

„Prestupové sumy vzrástli astronomicky. Z 12,5 milióna libier v roku 1992 za talianskeho útočníka Gianlucu Vialliho až na 200 miliónov libier za brazílskeho kanoniera Neymara.

Ide o ročné nárasty o 20 %“, tvrdí J. Rosa pričom upozorňuje, že ak by tento trend pokračoval, o deväť rokov by sme sa mohli dočkať „miliardového hráča“.

Zatiaľ najdrahší futbalista sveta – Neymar Jr.

Futbal na burze

Ak sa vám práve spravilo mdlo, pridáme ďalšie astronomické číslo. Podľa analýzy Deloitte Annual Review Of Football Finance 2018 ešte v sezóne 2016/2017 dosiahla anglická súťaž Premier League príjmy vo výške 4,5 miliardy libier, pričom každý jeden tím dosiahol rekordný zisk.

Pre absolútnu ilustráciu toho, ako sa mení svet futbalu ešte dodáme, že pred 10-timi rokmi vykazovalo až 60 % anglických klubov stratu. Pri spomenutých číslach sa tak vôbec netreba čudovať, že tie najúspešnejšie sa rozhodli vstúpiť aj na akciové trhy.



„Z dlhodobého hľadiska je ich motiváciou získanie kapitálu na zlepšenie finančnej pozície, na expanziu či na vybudovanie infraštruktúry (štadióny, akadémie).

Z krátkodobého hľadiska ide o nákup kvalitných hráčov, ktorí by bojovali o tituly v domácej lige aj v európskych pohároch a prilákali by viac sponzorov, pozornosť médií a aj vyššie príjmy“, vysvetľuje Rosa.

Rekordný nárast Juventusu

Vôbec prvým futbalovým klubom, ktorý vstúpil na burzu, bol anglický Tottenham Hotspurs, a to ešte v roku 1983. Dnes sú už obchodovateľné akcie mnohých veľkých klubov ako Manchester United, Borussia Dortmund, Celtic Glasgow, AS Rím, Ajax Amsterdam, Olympique Lyon či Fenerbahce Istanbul.

V poslednom období sa vôbec najviac darí talianskemu majstrovi Juventusu Turín, ktorý počas posledných päť rokov posilnil o neuveriteľných 529 %.

A to pritom „Stará dáma“ už 20 rokov čaká na akúkoľvek európsku trofej. Podľa výskumov však vyplýva, že priamy súvis medzi vývojom akcií a dosiahnutými športovými výsledkami neexistuje.

Skôr ho ovplyvňuje finančná situácia klubu, fáza ekonomického cyklu, prestupová politika, či očakávania do budúcnosti. „Akcie talianskeho veľkoklubu Juventus Turín vzrástli o 11 % v deň oznámenia prestupu portugalského krídelníka Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

Postupom do štvrťfinále aktuálneho ročníka futbalovej Ligy majstrov posilnili až o 30 %. Od nákupu Ronalda v lete 2018 vzrástli akcie Juventusu o viac než 115 %“, konštatuje analytik Rosa.

Cristiano Ronaldo dvihol hodnotu akcií Juventusu o viac ako 100%.

Aj futbal má háčik…

Napriek tomu, že sa investícia do akcií niektorého z futbalových veľkoklubov javí ako vynikajúca možnosť na slušný zisk, Across Private Investments upozorňuje, že akcie futbalových klubov by nemali tvoriť základ akciového portfólia bežného investora.

„Napriek nesporným plusom je ich „výkonnosť“ oproti klasickým spoločnostiam menej predvídateľná. Pri malom pomere k celkovému portfóliu však môžu byť dodatočnou „čerešničkou“,“ myslí si analytik Jakub Rosa.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…