Domov Zahraničie Chorvátsko zasiahlo zemetrasenie

Chorvátsko zasiahlo zemetrasenie

0
0

Okrem boja s koronavírusom sa musí Chorvátsko vysporiadať aj s následkami, ktoré po sebe zanechalo zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Jeho epicetrum bolo neďaleko hlavného mesta, a teda jeho sile neušli ani historické pamiatky v chorvátskej metropole.

Nedeľné zemetrasenie v Chorvátsku si vyžiadalo 17 zranených a rozsiahle materiálne škody. Úrady najprv potvrdili, že zomrelo 15-ročné dievča, no lekári neskôr informovali, že je v kritickom stave a bojujú o jej život.

Poškodená katedrála

Zemetrasenie s magnitúdom 5,3 udrelo o 6:23 tamojšieho času, pričom vychádzalo z hĺbky desať kilometrov. Epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od hlavného mesta.

V Záhrebe praskli múry na domoch, poškodené sú strechy a autá, na ktoré spadli časti domov, vrátane komínov. Obyvatelia zverejnili fotografie, na ktorých je možné vidieť popadané veci z políc, rozbité fľaše či okná.

Poškodená je aj tamojšia katedrála, pričom sa zrútila vrchná časť jednej z jej dvoch veží. V meste nastal aj výpadok elektriny a ľudia videli niekoľko požiarov.

Ľudia vybehli na ulicu, no dodržovali odstupy

Za pomoci armády museli tiež evakuovať nemocnicu. Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič vyhlásil, že to bolo najhoršie zemetrasenie v meste za uplynulých 140 rokov.

Udialo sa v čase obmedzení súvisiacich so šírením nového koronavírusu. Ľudia by sa nemali stretávať na verejných miestach, no počas zemetrasenia vybehli do ulíc. Premiér ich napokon vyzval, aby zostali vonku a dodržiavali odstupy. Krajina mala v tom čase 235 infikovaných.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…