Domov Cestovanie Chrám Vasilija Blaženého je už storočia dominantou Moskvy

Chrám Vasilija Blaženého je už storočia dominantou Moskvy

0
0

Po celom svete je možné nájsť a navštíviť veľa významných a krásnych chrámov, katedrál či kostolov. Každá sakrálna stavba má svoju históriu, ale aj svoje čaro a jedinečnosť.

Rovnako je to aj v prípade Chrámu Vasilija Blaženého, ktorý je najznámejšou stavbou na Červenom námestí v Moskve. Pozreli sme sa na to, prečo je tento chrám jedným z najnavštevovanejších chrámov na svete a čo všetko ukrýva.

Postavený bol už v 16. storočí

Chrám bol postavený na príkaz jedného z najväčších panovníkov v Rusku, Ivana Hrozného. Pripomínať mal porážku kazaňského chána, a teda mala byť akýmsi symbolom víťazstva ruských vojsk nad Kazachmi (Tatármi). Stavba začala v roku 1552 a skončila sa v roku 1560.

Krutosť Ivana Hrozného

Hlavným architektom tejto monumentálnej sakrálnej stavby bol, podľa viacerých zdrojov, Postnik Jakovlev. Podľa legendy bol vraj pripravený o zrak práve na rozkaz Ivana Hrozného, aby už nikdy nevytvoril také vzácne dielo.

 

Pôvodne bola stavba biela

Budova bola pôvodne postavená z dreva a až jedna z najväčších panovníčok Katarína II. ju dala prestavať do dnešnej kamennej podoby. Po dostavaní bola katedrála čisto biela, aby ladila so stredovekou mestskou pevnosťou Kremlinom. No počas opráv v roku 1860 už získala svoje dnešné farby, a tak dotvára jedinečnú atmosféru mesta.

Chrám ako Napoleonova stajňa

Vedeli ste, že sám Napoleon využíval túto nádhernú sakrálnu stavbu ako miesto, kde ustajňoval svoje kone? Aj týmto zvláštnym a dehonestujúcim činom chcel symbolicky potvrdiť neisté víťazstvo nad Ruskom. Pri jeho úteku z Ruska chcel katedrálu dokonca zničiť, nakoniec sa mu však jeho zámer nepodaril.

Z chrámu je dnes múzeum

Chrám Vasila Blaženého je charakteristický pre svoje rôznorodé stavebné časti a typické cibuľové veže z konca 16. storočia. V súčasnosti je chrám okrem miesta slúžiaceho pre bohoslužby predovšetkým múzeom.

Steny galérie sú zdobené freskami a olejomaľbami zo 16. až 19. storočia a medzi tie najvzácnejšie exponáty chrámu spolu s freskami patrí ikona Vstup do Jeruzalema.

Chrám je súčasťou UNESCO

To, že chrám je významnou sakrálnou stavbu nielen v Moskve, ale jeho význam a dôležitosť si uvedomujú po celom svete potvrdzuje aj skutočnosť, že je od roku 1990 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Radoslav Hoppej, foto: SITA, Internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …