Domov Šport Čierny týždeň pre šport: Koronavírus zastavil všetko

Čierny týždeň pre šport: Koronavírus zastavil všetko

0
0

Svet momentálne čelí najväčšej výzve, akú naša generácia zažila. Šíriaca sa pandémia koronavírusu prakticky zastavila celý svet. Minulý týždeň jej za obeť padol aj šport. Hoci sa športové ligy i podujatia najskôr snažili zmierniť dopady vylúčením publika, zakrátko museli pristúpiť k úplnému prerušeniu, zrušeniu, či dokonca ukončeniu mnohých líg a podujatí.

Zelené trávniky osireli

Ako prvý padol za obeť koronavírusu futbal. Už minulý víkend sa v niektorých ligách odohrali stretnutia bez divákov. V Taliansku sa v najviac zasiahnutých mestách nehralo vôbec.

Aj zápasy Ligy majstrov a Európskej ligy naplánované cez týždeň boli vo väčšine prípadov hrané bez divákov. Ako v jednotlivých krajinách pribúdal počet  nakazených naplánované zápasy dostávali stopku až neskôr boli ligy prerušené.

Súboj Európskej ligy pred prázdnymi tribúnami

Stalo sa tak v mnohých európskych ligách, aj v tých najväčších ako talianskej Serii A, či španielskej La Lige. Jedine na britských ostrovoch sa až do štvrtka tvárili, akoby sa nič nedialo.

Následne sa však do médií dostali správy o tom, že pozitívne nálezy na koronavírus sa objavili už aj medzi hráčmi či v realizačných tímoch Premier League.

V piatok tak aj ostrovania rozhodli o prerušení svojich futbalových líg. Poslednou veľkou ligou, ktorá sa ešte do posledného okamihu snažila odohrať naplánované zápasy, bola nemecká Bundesliga.

Aj tá však napokon ustúpila epidémii a minulý piatok rozhodla o zastavení súťaží. Minulý týždeň sa ešte odohrali aj osemfinálové zápasy Ligy majstrov a Európskej ligy.

UEFA koncom týždňa rozhodla aj o prerušení týchto najvýznamnejších súťaží na starom kontinente. Rovnako sa odkladajú aj kvalifikačné zápasy.

Tento týždeň napokon rozhodla UEFA aj o presunutí európskeho šampionátu, ktorý sa mal odohrať v júni a júli tohto roka v trinástich štátoch Európy, na budúce leto.

Koronavírus porazil aj deravé koše

Podobne ako vo futbale sa vyvíjala situácia aj v basketbale. Zatiaľ, čo minulý víkend sa v takmer celej Európe, s výnimkou Talianska, hrali ligové zápasy aj s diváckou kulisou, už cez týždeň sa zápasy medzinárodných klubových súťaží hrali vo veľkej miere bez divákov.

Real Madrid hral v Miláne bez divákov.

Postupne do víkendu sa súťažný kolotoč úplne zastavil v celej Európe, a to po tom, čo sa pozitívne testy objavili aj medzi profesionálnymi basketbalistami.

Koncom týždňa rozhodla FIBA o úplnom zrušení troch jej súťaží – ženského i mužského európskeho pohára i ženskej Euroligy. Šok nastal aj v NBA.

Zatiaľ, čo ešte pred dvomi týždňami hráči brali koronavírus na ľahkú váhu a vyjadrovali sa, že bez divákov hrať nebudú, po tom, čo bol minulý utorok pozitívne testovaný prvý hráč na koronavírus, s okamžitou platnosťou sa prerušila celá liga.

Hokej tak skoro neuvidíme

Rovnaká situácia nastala aj v hokejovom svete, kde sa okrem klubových súťaží postupne rušia aj medzinárodné turnaje. Momentálne sa už nehrá ani za morom.

Podobne ako NBA aj NHL musela ustúpiť nákaze. Ligové súťaže ukončili aj v susednom Česku, Fínsku, či Švédsku. Prekvapivo sa však hokej ešte stále hrá v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige (KHL).

Fínsky účastník tejto ligy Jokerit Helsinky sa však vzoprel a rozhodol sa, že v rámci ochrany zdravia svojich hráčov, zamestnancov i fanúšikov, do 2. kola play‑off série proti Petrohradu nenastúpi.

O niekoľko dní toto rozhodnutie učinil aj Barys Nursultan. Otázniky sa stále vynárajú nad májovými majstrovstvami sveta, ktoré sa majú konať vo Švajčiarsku.

Aj táto krajina totiž predčasne ukončila najvyššiu súťaž a viaceré informácie naznačujú, že aj svetový šampionát bude zrušený.

Ďalšie športy

V minulom týždni prišli fanúšikovia aj o ďalšie športové udalosti. Tenisová ATP a WTA napríklad zrušila minimálne na až šesť, resp. na päť týždňov, všetky svoje turnaje.

Po tom, ako sa koronavírus objavil aj u jedného z členov stajne McClaren, sa aj F1 rozhodla zrušiť víkendovú Veľkú cenu Austrálie a aj nasledujúce a to pravdepodobne až do konca apríla.

Kedy sa vráti F1 do súťažného kolotoča, je otázne.

Kritika organizátorov cyklistických pretekov Paríž‑Nice viedla aspoň k zrušeniu poslednej nedeľnej etapy tohto podujatia. Sobotná etapa tak bola pravdepodobne na veľmi dlho tým posledným cyklistickým pretekom.

Nateraz je jasné zrušenie všetkých marcových podujatí, no očakáva sa, že podobný osud budú mať aj aprílové. Predčasný koniec sezón nastal aj v lyžiarskom sektore.

Až do minulej soboty súťažili biatlonisti, ktorí sa so sezónou rozlúčili vo fínskom Kontiolahti, po tom, čo boli zrušené nedeľné mix štafety i posledné preteky Svetového pohára v nórskom Osle.

Sezóna sa pre lyžiarov skončila predčasne.

Ani zjazdári nedokončili sezónu podľa kalendára. Z neho na poslednú chvíľu nútene vypadli posledné dve podujatia.

Skončili aj slovenské súťaže

Podobný osud čakal aj slovenské športové súťaže. Po tom, čo Ústredný krízový štáb SR vydal minulý týždeň zákaz usporadúvania všetkých športových podujatí v krajine na dva týždne, sa športový život na Slovensku zastavil.

V niektorých ligách však zašli ešte ďalej. Najviac diskutovaným bolo rozhodnutie Ligovej rady Tipsport ligy o ukončení súťaže s následným vyhlásením majstra, podľa aktuálnej tabuľky.

Podobne sa rozhodli učiniť aj v najvyšších basketbalových ligách – ženskej i mužskej. Klubové súťaže definitívne ukončila aj volejbalová federácia, avšak bez vyhlásenia majstrov.

V najvyššej futbalovej súťaži stále veria, že po pár týždňoch sa všetko vráti do normálnych koľají a súťaž by na trávnikoch mohla pokračovať od 4. apríla.

ano, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…