Domov Ekonomika Číňania chcú európske technológie, EÚ podala sťažnosť

Číňania chcú európske technológie, EÚ podala sťažnosť

0
0

Číňania sú známi tým, že neexistuje nič, čo by nedokázali okopírovať. Kedysi na túto tému kolovali vtipy, dnes môžete nájsť na internete množstvo fotografií ulíc, ktoré sa až príliš podobajú na najznámejšie promenády sveta. A na nich sú obchody značiek, ktoré sú dokonalou kópiou tých svetoznámych.

Nie je to však len vizuálna stránka, ktorú Číňania „odkukávajú“ od zvyšku sveta. Snažia sa aj čo najvernejšie odkopírovať technológie západného sveta. Najnovšie chcú získať zahraničné know how aj za pomoci zákona.

Podľa neho majú byť spoločnosti prichádzajúce do Číny zbavené možnosti voľne vyjednávať o trhových podmienkach transferu technológií a majú previesť práva na svoje technológie na čínskych podnikateľov.

EÚ podala sťažnosť

To sa nepáčilo Európskej komisii, ktorá na pôde Svetovej obchodnej organizácie podala sťažnosť proti tejto čínskej legislatíve, ktorá podkopáva práva európskych spoločností v oblasti ochrany duševného vlastníctva, ktoré je v našich zemepisných šírkach vysoko cenené.

Sťažnosť Európskej únie sa týka ustanovení čínskych predpisov o importe a exporte technológií a predpisov o spoločných podnikoch čínskych firiem so zahraničnými partnermi.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že „technologické inovácie sú základom našej ekonomiky a nemôžeme dovoliť žiadnej krajine, aby nútila naše firmy vzdať sa svojich ťažko získaných znalostí na jej hraniciach. Je to proti medzinárodným pravidlám, na ktorých sme sa všetci dohodli v rámci WTO“.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Najvtipnejšie video domácich miláčikov

Nie sú len najlepšími priateľmi človeka. Často sú aj najlepšími zabávačmi a internetom kol…