Domov Zahraničie Čínsky minister zahraničných vecí propagoval v krajinách V4 iniciatívu novej hodvábnej cesty

Čínsky minister zahraničných vecí propagoval v krajinách V4 iniciatívu novej hodvábnej cesty

0
0

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Ji bol na oficiálnej návšteve krajín strednej Európy, kedy sa počas minulého týždňa snažil predostrieť koncept novej hodvábnej cesty.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Ji navštívil počas milého týždňa Poľsko, Maďarsko a Slovensko. V rámci rozvoja spolupráce sú momentálne z krajín V4 najďalej Maďarsko a Poľsko.

Návšteva Wanga v Poľsku a v Maďarsku zahŕňala aj druhé plenárne zasadnutie Výboru pre medzivládnu spoluprácu medzi Čínou a Poľskom a druhú schôdzu pracovnej skupiny medzi Čínou a Maďarskom.

Aj Čína si uvedomuje dôležitosť strednej Európy a predpokladá, že lepšie bilaterálne vzťahy medzi Pekingom a Maďarskom, alebo Poľskom, môžu pomôcť zvýšiť vplyv v tomto regióne.

Česko síce na zozname navštívených krajín nebolo, no český prezident Miloš Zeman je známy ako fanúšik Číny, pričom tento rok na jeho ostatnej návšteve potvrdil záujem o spoluprácu na novej hodvábnej ceste.

Nová hodvábna cesta

Nová hodvábna cesta, alebo tiež prekladané aj ako stratégia jeden pás, jedna cesta (One Belt, One Road) bola predstavená čínskym prezidentom v roku 2013, cieľom ktorej je zlepšiť dopravnú infraštruktúru pre potreby čínskeho obchodu a tým aj zvýšiť globálny vplyv Číny vo svete.

Ešte v roku 2011 Čína vytvorila aj inú iniciatívu, 16+1, ktorej cieľom je zlepšiť hospodársku spoluprácu s krajinami strednej a východnej Európy. Keďže sa k tejto iniciatíve pripojilo aj Grécko, tak je to už 17+1.

Obavy EÚ zo zvyšujúceho sa vplyvu Číny

Čína a Európska únia sú už dlhodobo stabilnými obchodnými partnermi, no v posledných rokoch sa EÚ čoraz viac obáva čínskej rastúcej ekonomickej sily.

Dokonca Európska únia vydala v polovici marca tohto roka dokument, ktorý po prvýkrát označil Čínu za ekonomického konkurenta a systémového súpera, ktorý podporuje alternatívne modely riadenia štátu.

No aj tak medzi jej členmi nájdeme také, ktoré spoluprácu s Čínou rozvíjajú a výška priamych investícií do ich krajín je enormná. Práve tohto ekonomického potenciálu si je Čína vedomá a systematicky sa ho snaží rozšíriť aj v ďalších krajinách EÚ.

Aj podľa dostupných údajov sa zvýšili čínske priame zahraničné investície v EÚ z menej ako 840 miliónov amerických dolárov v roku 2008 na rekordných 42 miliárd amerických dolárov v roku 2016.

Maďarsko je prvou krajinou zapojenou v novej hodvábnej ceste

Maďarský premiér Viktor Orbán po stretnutí s Wang Ji prisľúbil prehĺbiť spoluprácu a posilniť vzájomné bilaterálne vzťahy.

Maďarsko je vlastne prvou európskou krajinou, ktorá podpísala Dohodu o spolupráci v iniciatíve novej hodvábnej cesty s Čínou pred štyrmi rokmi, dnes deklaruje, že má tiež záujem rozšíriť spoluprácu v oblastiach ako je obchod, investície, financie či vzdelávanie.

Poľský záujem o zvýšenie investícií v celej V4

Podľa poľského ministra zahraničných vecí Jaceka Czaputowicza by Čína mala zvýšiť investície v Poľsku a vo V4. Podľa neho dnes Čína investuje veľa v Európe, ale iba päť percent z toho smeruje do krajín strednej a východnej Európy.

Návšteva na Slovensku zaznamenala svetový ohlas

Okrem slovenského ministra Lajčáka, ktorý na rokovaní potvrdil záujem o zvýšenie vzájomnej obchodno-ekonomickej spolupráce s Čínou, ako aj snahu o zvýšenie slovenského exportu do tejto krajiny, prijala čínskeho ministra Wanga Ji aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Tá počas oficiálneho prijatia kritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv. Zaradila sa tak k jedným z mála politikov, ktorí verejne poukázali na tento problém počas oficiálnej návštevy čínskeho reprezentanta, čo si všimli aj svetové médiá, ako agentúra Reuters alebo časopis New York Times.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď sa vinník nenájde, tak sa určí…

Psy sa od ľudí učia. To je stará známa pravda. Nejedná sa však len o tie pozitívne veci, a…