Domov Zahraničie Čínsky staronový prezident bol zvolený jednohlasne

Čínsky staronový prezident bol zvolený jednohlasne

0
0

Historické rozhodnutie 13. Národného ľudového kongresu v Pekingu sa udialo minulý týždeň, keď bol čínsky prezident Si Ťin-pching znovuzvolený na ďalších 5 rokov.

Znovuzvolenie počas plenárneho zasadnutia parlamentu bolo jednohlasné, 2 970 hlasov jednoznačne potvrdilo pozíciu súčasného prezidenta. Podľa vyjadrení analytikov tak pokračuje posilňovanie kultu osobnosti súčasného čínskeho prezidenta.

Si Ťin-pching

Narodil sa v roku 1953, je vyštudovaný chemický inžinier a patrí do rodiny hrdinov Dlhého pochodu, kam patril aj jeho otec. Následne bola jeho rodina počas Kultúrnej revolúcie za vlády Mao Ce-tunga prenasledovaná. Až po jej konci sa mohli vrátiť späť do Pekingu.

Si Ťin‑pching vstúpil do komunistickej strany, najskôr pracoval v nižších straníckych funkciách a neskôr sa stal straníckym predsedom jednej z čínskych provincií. To ho posunulo ďalej, keď sa v roku 2012 stal predsedom Komunistickej strany a v roku 2013 aj prezidentom Číny.

Budúcnosť Číny pod vedením Si Ťin‑pchinga

Národný ľudový kongres zvolil aj ďalších predstaviteľov štátu a strany, medzi inými i viceprezidenta Wanga Čchi‑šana, ktorý je blízkym spolupracovníkom prezidenta už dlhšiu dobu a bol jedným z kľúčových mužov boja proti korupcii v ostatných rokoch.

Znovuobnovenie kultu osobnosti

Za ostatných 25 rokov žiadny z prezidentov nedokázal sústrediť moc vo svojich rukách ako Si Ťin‑pching. Aj posledné zmeny ústavy boli zamerané na zrušenie obmedzenia 10 ročného funkčného obdobia prezidenta, čo v podstate umožňuje súčasnému prezidentovi kandidovať aj po skončení druhého funkčného obdobia v roku 2023.

Taktiež do ústavy zakotvili myšlienky Si Ťin‑pchinga o socializme čínskeho typu v novej ére.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…