Domov Slovensko Čistky v štátnej správe alebo príležitosť pre Mikulca?

Čistky v štátnej správe alebo príležitosť pre Mikulca?

0
0

Poslanci Národnej rady SR minulý štvrtok schválili novelu zákona o štátnej službe. V rámci nej sa posilnia aj právomoci ministra vnútra vo vzťahu k policajtom, ktorí sú ustanovení na funkciu nadriadeného. Pozmeňujúcim návrhom totiž poslanci zmenili aj zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície.

Novela zákona o štátnej službe si vyslúžila kritiku zo strany opozície, ale napríklad aj Odborového zväzu polície.

Odstrániť nevhodného nadriadeného

Ten vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby novelu nepodpísala a vrátila ju späť do parlamentu, prípadne sa obrátila na Ústavný súd SR.

Okrem posilnenie kompetencií ministra vnútra vo vzťahu k policajtom v nadriadených funkciách, nesúhlasia ani s odvolávaním vedúcich zamestnancov bez udania dôvodu.

Zákon považujú za protiústavný, otázny je podľa nich aj jeho cieľ. Odborári pripomenuli, že obdobné ustanovenie o odvolávaní nadriadených policajtov už v zákone bolo.

„Neskôr sa ukázalo, že primárnym cieľom takéhoto ustanovenia bola spravidla možnosť zo dňa na deň previesť, prípadne preložiť bez udania akéhokoľvek odôvodnenia na inú funkciu „nevhodného“ nadriadeného.

Zvyčajne sa ustanovoval do omnoho nižšej funkcie, platovej triedy, prípadne sa preložil do iného miesta výkonu štátnej služby.

Spravidla teda išlo len o likvidáciu nadriadeného, čo je v rozpore nielen s Ústavou SR, ale aj s princípmi demokratického, transparentného a nepredpojatého fungovania štátu,“ vyhlásil predseda zväzu Pavol Paračka.

Ak to pokašle, odvoláme ho

Za „čistky v štátnej správe“ označila novelu aj opozícia. „Vláda nechce budovať transparentnú štátnu správu či Policajný zbor. Oni tam chcú mať svojich ľudí a spolitizovať to,“ vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza.

Na druhej strane, koalícia považuje novelu za ideálnu príležitosť, aby si minister vnútra zastal svoje miesto. „Nie sme maximálne spokojní s Mikulcom. Na jeho obranu však platí, že doteraz nemal rozviazané ruky.

Ak si nemôže vybrať spolupracovníkov a niekto je tam zabetónovaný z čias Smeru-SD, veľkú očistu nespravíte,“ povedal predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár.

Deklaroval, že novela nie je o tom, že sa ide vyhodiť polovica štátnej správy. Myslí si však, že minister vnútra i nové vedenie polície má právo dostať šancu meniť veci, pretože inak sa reforma zrealizovať nedá.

Ako Kollár dodal, ak to teraz minister „pokašle“, jeho hnutie je pripravené podať žiadosť na jeho odvolanie.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 29-30/2022: Prezidentka vyzvala Hegera na riešenie krízy

Toto leto nám uhorková sezóna rozhodne nehrozí. Vládna koalícia sa nám stará o „zába…