Domov Slovensko Čižnár oslobodil väznených aktivistov…alebo ako Fico stratil súdnosť

Čižnár oslobodil väznených aktivistov…alebo ako Fico stratil súdnosť

0
0

Dvanásti aktivisti z hornej Nitry, ktorí 28. novembra protestovali proti ťažbe hnedého uhlia v areáli bane v Novákoch, boli ešte v ten deň vzatí do väzby.

Dôvodom väzby malo byť obvinenie z ohrozovania a poškodzovania všeobecne prospešného zariadenia. Zároveň sa sudca obával, že by v tejto protiprávnej činnosti mohli obvinení pokračovať.

Rozhodnutie odsúdili

SaS žiadalo dozorového prokurátora, aby rozhodnutie o zadržaní aktivistov hnutia Greenpeace prehodnotil a prepustil ich na slobodu. „Toto zatknutie považujeme za neprimerané, nezákonné a absurdné,“ uviedlo vo svojom stanovisku SaS.

Podľa liberálov spadá prejav aktivistov do ústavného práva na slobodu prejavu a je nelogické, ak svojím konaním aktivisti neohrozili život alebo zdravie, nariadiť väzobné stíhanie.

Poslanec za OĽaNO Ján Budaj poznamenal, že ide o zastrašovanie a konanie slovenských orgánov označil za šikanu. Podotkol, že aktivisti poukazovali na dlhodobo ignorované závažné problémy, ktoré ohrozujú životné prostredie a zdravie obyvateľov hornej Nitry.

Fico vytvoril nepriateľa štátu

Predseda Smeru-SD sa na stranu aktivistov rozhodne nepostavil a k téme aktivistov sa vyjadril nečakane svojsky. „Už sme všetci pos*atí z tých aktivistov. Už s tým prestaňme.

V tomto štáte musí fungovať zákon, nie aktivisti budú určovať tempo,“ poznamenal bývalý premiér SR. Z jeho slov akoby bolo cítiť, že aktivisti tu boli odjakživa preto, aby riadili štát, nie preto, aby vyjadrili svoj názor.

Čižnár prinavrátil spravodlivosť

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal príkaz na zrušenie väzobného stíhania vo veci dvanástich stíhaných aktivistov Greenpeace. Zároveň sa vyjadril, že dôvody väzby neexistovali.

„Ten základný záver je, že dôvody väzby neexistovali už pri podávaní návrhu. To znamená, že ak dôvody väzby neexistovali, tí ľudia sú vo väzbe neprávom,“ uviedol Čižnár po preskúmaní samotného skutku.

Podľa všetkých skutočností môžu byť aktivisti trestne stíhaní za rovnaký skutok, z ktorého sú obvinení, no na slobode. Nepriamo reagoval aj na početné vyjadrenia politikov.

„Nemám rád, keď sa páni politici vkladajú do vecí, o ktorých nevedia absolútne nič,“ čím Čižnár iba zdôraznil to, že politické body zbierať takýmto spôsobom je absolútne absurdné.

Denis Ruščák, foto: facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

F1: Prekvapivý víťaz VC Maďarska

Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny M…