Domov Ekonomika Čižnár: Sú vybudované mechanizmy ako poľnohospodárov dusiť a ničiť

Čižnár: Sú vybudované mechanizmy ako poľnohospodárov dusiť a ničiť

0
0

Generálny prokurátor bol po stretnutí s poľnohospodármi na východe Slovenska zhnusený až tak, že systém dotácií skritizoval rétorikou ako by bol v pozícii lídra politickej opozície.

Premyslený systém podvodov pri poskytovaní poľnohospodárskych dotácií z peňazí štátneho rozpočtu a z eurofondov dosiahol také obludné rozmery, že to rozčúlilo aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

Jeho vyjadrenia výstižne charakterizoval komentátor denníka N Konštantín Čikovský, podľa ktorého „Čižnár skritizoval tento štát, ako keby bol vodca opozície“.

Prehnitá agentúra

Čím sa prokurátor blysol, že si vyslúžil až takýto titul? „Systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo,“ citovali médiá prokurátora, ktorý sa však pri popisovaní dojmov z návštevy farmárov na východe a faktov z prokurátorských spisov nezastavil len pri tomto konštatovaní.

Otvore kritizoval ministerku Matečnú, ktorá sa tvári, že nevedela o podvodoch na východe, hoci napríklad v čase, keď tam „kraľoval“ bývalý eštebák Ondrej Hovan vo funkcii šéfa regionálneho pracoviska Slovenského pozemkového fondu (SPF), bola vo vysokej funkcii.

V rokoch 2012 až 2016 viedla ako nominantka Smeru SPF. Eštebák Hovan vo veľkom asistoval v podvodoch bývalej poslankyni Smeru Ľubici Roškovej a jej kumpánovi a bývalému policajtovi Patrikovi Šuchtovi.

Fond odklepával dotácie rekordne rýchlo, a to aj na cudzie pozemky, ktoré obrábali ich vlastníci. Peniaze brali dokonca aj na asfaltové plochy. Roškovú dnes vyšetrujú pre subvenčné podovdy.

„Ministerka Matečná dnes tvrdí, že o podvodoch ani o svojvoľnej praxi skupiny okolo Roškovej, Šuchtu a Hovana nevedela, skutočnosť je však trochu odlišná.

Obdobie Hovanovho pôsobenia na čele michalovského SPF sa prekrýva s obdobím, keď bola ako nominantka Smeru generálnou riaditeľkou tejto inštitúcie práve ona.

A rozhodnutia či návrhy Hovana posväcovala centrála,“ tvrdí vo svojej reportáži z východu investigatívny novinár denníka N Andrej Bán.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Križovanie dotácií

Čižnár k praktikám dodáva, že „sú tam vybudované mechanizmy – a neverím, že niekto o tom nevie –, ako týchto farmárov dusiť a ničiť. Stačí takzvané križovanie, kde si ten chudák, ktorý nemá na právnikov, nárok na dotácie uplatní, ale križuje ho niekto, kto na právnikov má.

Ak niekto o tomto nevedel na Pôdohospodárske platobnej agentúre (PPA, patrí pod rezort pôdohospodárstva; pozn. red.), tak nechcem hovoriť škaredo. Tak nech si tam na tej PPA urobí poriadok pani ministerka, to je prehnité,“ vyjadril sa Čižnár.

Podvody bujnejú roky

Ten dal zreteľne súčasnej ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (SNS) jasne najavo, že jej neverí, ak hovorí, že nevedela o mafiánskych a korupčných praktikách v agrorezorte.

„Toto sa nedeje ani týždeň, ani dva, to sa deje niekoľko rokov. A o tomto nevedeli na PPA? Tak tomu neverím.“ Matečnej otvorene vytkol, že stretnutie s poľnohospodármi na východe, na rozdiel od neho, odflákla.

„Ja som na rozdiel od pani ministerky neutekal pred nimi, ale som si ich vypočul,“ vyčítal ministerke šéf prokurátorov Čižnár. Bán popisuje prípad poľnohospodára Jaroslava Majoroša, ktorý sa pred pár mesiacmi obrátil na generálnu prokuratúru.

„Aj on patrí medzi „šťastlivcov“, ktorí majú spor s Roškovej firmou. Majoroš si v roku 2015 podal žiadosť o prenájom pôdy, priložil aj platné nájomné zmluvy s vlastníkmi.

V polovici mája toho roku mu SPF vygeneroval nájomnú zmluvu, ktorú aj vzápätí podpísal. V dobrej viere teda zasial úrodu. Na jeho veľké prekvapenie dostala v novembri tieto pozemky firma Gard/Agro Porúbka, ktorá dnes patrí Roškovej, a to expresne,“ píše Bán.

Majoroš dodnes nedostal od pozemkového fondu stanovisko o dôvode prečo zmluvu stiahli a „prečo dali pozemky firme, ktorá v čase zverejnenia našej zmluvy nemala ešte ani oprávnenie na podnikanie v poľnohospodárstve, takže nemohla ani doložiť nájomné zmluvy.“

Zlyhanie štátu

Ako na podobné prípady reaguje generálny prokurátor Čižnár? „Čo si o tom myslím, nemôžem povedať, lebo to by nebolo pekné. Verím, že hovoria pravdu vo všetkom, v týchto oblastiach Slovenska štát absolútne zlyháva,“ reagoval Čižnár na praktiky podobné prípadu poľnohospodára Majoroša.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Uväznená britská premiérka

Britská premiérka Theresa Mayová prežíva v posledných mesiacoch z dôvodu nikam nesmerujúci…