Domov Cestovanie CNN odporúča navštíviť Slovensko

CNN odporúča navštíviť Slovensko

0
0

V poslednom čase sme si zvykli, že Slovensko si v zahraničí nerobí veľmi dobrú reklamu. Nebyť cyklistického miláčika Petra Sagana, zahraničné médiá by v tlači rozoberali najmä kauzy, ktorých na Slovensku stále pribúda. Spoločnosť CNN však zverejnila 11 miest, ktoré sa na Slovensku oplatí navštíviť, čím Slovensko konečne získalo lepší status.

Hoci my Slováci často zabúdame na to, čo naša vlasť ukrýva. V zahraničí si všimli, že tento malý kúsok na mape stojí za povšimnutie. Novinár zo spoločnosti CNN ukazuje 11 dôvodov, prečo by cudzinci mali na Slovensko zavítať, čím zároveň nám Slovákom dáva 11 dôvodov, prečo byť na našu krajinu hrdý.

Slovensko, Slovinsko, alebo Československo?

Keď v zahraničí poviete, odkiaľ pochádzate, v hlave cudzinca sa zrejme okamžite vynoria otázky. Mnohí si nás totiž mýlia so Slovinskom, alebo im celkom nie sú jasné historické súvislosti a aj po 25 rokoch stále hovoria o Československu.

Tento článok však s istotou hovorí práve o našom krásnom Slovensku, ktoré je plné majestátnych hradov a zároveň je vraj aj jednou z najpozoruhodnejších európskych krajín.

Ocenili tiež to, že naše horské oblasti môžu pokojne súperiť s Alpami, a aj napriek tomu sú ceny u nás pre zahraničných turistov omnoho dostupnejšie ako v susednom Rakúsku.

Rebríček 11 najkrajších miest na Slovensku je zostavený z historických a architektonicky zaujímavých miest, ale tiež v ňom nájdete hrady, či naše krásne hory.

Najkrajšie mestá

Z miest odporúča CNN navštíviť naše hlavné mesto. Bratislava je podľa nich mladšou sestrou Prahy a Viedne a tiež jedným z najzaujímavejších pohraničných miest v Európe.

V Bratislave ocenili úzke uličky Starého mesta a jeho historické budovy, ale tiež symbol nášho hlavného mesta – Bratislavský hrad. Čitateľom dávajú tiež tip, ako sa im na Bratislavu naskytne ten najkrajší pohľad.

Podľa nich je to práve z úplného vrchu mosta SNP, z ktorého sa vám vraj naskytne najkrajšia panoráma Starého mesta a Bratislavského hradu.

Ich pozornosti neušlo ani naše druhé najväčšie mesto – Košice. Zaujali ich najmä stavby ako Dóm sv. Alžbety, či budova Štátneho divadla.

Ďalším mestom na ich zozname sú Bojnice. Za zmienku stojí Bojnický zámok so svojím okolitým prostredím, kúpele a tiež známa ZOO.

Pri tejto príležitosti dávajú tip aj na známu dedinku Čičmany, ktorá sa nachádza neďaleko.

Keď hovoríme o nádherných mestách v našej krajine, aj v spoločnosti CNN vedia, že chýbať na zozname nesmie ani Levoča. Ospevujú najmä vzhľad mesta, zaujímavé architektonické stavby a tiež najväčší drevený oltár na svete.

Jedným z 11 miest, ktoré odporúčajú navštíviť je aj Bardejov. V meste, ktoré je zapísané na zozname UNESCO, sú to najmä pôvodné meštianske domy, Baziliku sv. Egídia, Šarišské múzeum a tiež kúpele, ktoré ponúkajú Múzeum ľudovej architektúry.

Ďalším zaujímavým mestom, ktoré sa podľa autora článku oplatí vidieť je Trenčín so svojím hradom a tiež s neďalekým kúpeľným mestom Trenčianske Teplice.

Čo by to bol za zoznam, keby na ňom chýbala Banská Štiavnica, ktorá sa rovnako ako Levoča a Bardejov nachádza na zozname UNESCO. Obdivujú banské centrum, prostredie Štiavnických vrchov, meštianske domy, tajchy a tiež jednu z najkrajších kalvárií v Európe.

Posledným mestom na zozname je Kežmarok, ktorý leží na úpätí Vysokých Tatier. Drevený kostol, renesančný hrad, kostoly a krásna radnica a to všetko v meste, z ktorého vidieť nádhernú panorámu Vysokých Tatier.

Vysoké a Nízke Tatry

Cenová dostupnosť, vhodná alternatíva k Alpám, veľkolepé zjazdovky a nádherné zasnežené vrcholy. Aj takto vidia v zahraničí naše najvyššie pohorie Vysoké Tatry.

Na svoje si prídu priaznivci pešej turistiky, nadšenci zimných športov, bohatá fauna a výber dobrodružných výletov. Takto sa článok snaží prilákať k nám viac turistov, ktorí na Slovensko často zabúdajú.

Do zoznamu najkrajších slovenských miest pripísali aj Národný park Nízke Tatry. Vychutnávanie horskej scenérie, krásne údolia a pozoruhodné ľadové jaskyne ponúkajú nekonečné možnosti pre všetkých milovníkov hôr. Aj takto opísali najväčší národný park v našej krajine.

Spišský hrad

Okrem Bratislavského a Trenčianskeho hradu sa do zoznamu dostal aj ten Spišský. Okrem toho, že ide o jeden z najväčších hradov v Európe pripomínajú aj jeho okolie.

Tam ich zaujalo najmä Spišské Podhradie, ktoré sa nachádza na zozname UNESCO podobne ako Spišská Kapitula, ktorá je podľa spoločnosti CNN ďalším dôvodom, prečo sa Slovensko oplatí navštíviť.

Článok je venovaný predovšetkým turistom, ktorí hľadajú najkrajšie kúty sveta. Okrem nich by si ho však mali prečítať aj Slováci, ktorí zabúdajú, aká krásna naša krajina je a za krásami radšej cestujú za hranice Slovenska.

V zahraničí sú popletení

Slovensko patrí medzi mladšie a menej populárne krajiny vo svete. Na to sme už doplatili na viacerých športových podujatiach. Najčastejšie si mýlia našu hymnu, vlajku či názov krajiny.

O podobný trapas sa postarali aj organizátori MS v hokeji v roku 2017, kedy nám po výhre nad Talianskom nedopriali tešiť sa pri slovenskej hymne. Pustili nám totiž slovinskú.

Práve rozlíšiť Slovensko od Slovinska robí v zahraničí najväčší problém. Takto ľudí zmiatli aj náš premiér spolu so svojím slovinským kolegom. Tí totiž podali demisiu v takmer rovnakom čase, čo vo svete vyvolalo neschopnosť rozlíšiť tieto dva štáty.

V roku 2003 si trapas vyrobil aj taliansky expremiér Silvio Berlusconi, ktorý Antona Ropa predstavil ako predsedu slovenskej vlády, hoci išlo o premiéra Slovinska.

V roku 1999 si aj George Bush, ktorý sa neskôr stal najsilnejším mužom sveta, rozhneval obe krajiny. V rozhovore totiž povedal, že Slovensko je vzrušujúca krajina, o ktorej sa viac dozvedel od nášho ministra zahraničných vecí.

Práve v tom čase sa totiž stretol s Janezom Drnovšekom, takže informácie mal zrejme o Slovinsku. Aj súčasná prvá dáma Spojenách štátov Melánia Trumpová má údajne slovenský pôvod.

To by sa ale muselo mesto Sevnica nachádzať u nás a nie v Slovinsku. Kvôli pomýlenosti ľudí sa dokonca vo Washingtone musia pravidelne stretávať veľvyslanci týchto dvoch krajín, aby si vymenili korešpondenciu, ktorá bola nesprávne doručená.

puma, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…