Domov História Čo bolo, bolo…alebo, ako vznikol Maratón

Čo bolo, bolo…alebo, ako vznikol Maratón

0
0

5. novembra sme si pripomenuli medzinárodný deň behu. Iste platí, že najznámejším behom na svete je tzv. maratónsky beh. Dnes sa maratóny behajú na všetkých kontinentoch a v priebehu celého roka. Sú slávnosťou pre aktívnych i pasívnych športovcov.

Prvý maratón v dejinách podľa legendy zabehol grécky vojak Feidippides v roku 490 pred Kristom. Utekal oznámiť Aténčanom priam zázračné víťazstvo gréckych vojsk, vedených vojvodcom Miltiadom, nad perzskými vojskami.

Bitka sa odohrala na planine pri Maratóne, kde Gréci porazili približne štyrikrát väčšiu presilu. Feidippides bežal bez prestávky vyše 42 kilometrov. Po tom, ako v Aténach odovzdal dôležité posolstvo, mal skolabovať a zomrieť.

Zmienil sa o ňom Plutarchos aj Herodotos

42 kilometrový beh sa odvtedy nazýva maratónskym behom. Prvýkrát sa o tejto okolnosti zmienil historik Plutarchos v diele O sláve Atén. Ešte pred ním beh spomínal aj (ešte slávnejší ) grécky historik Herodotos.

Od neho máme, okrem iného, podrobné zmienky a informácie o grécko – perzských vojnách. Ten píše, že Feidippides ubehol nie 42, ale 245 kilometrov – a to za menej ako dva dni, kým dorazil z Atén do Sparty žiadať pomoc.

Malo to byť reakciou na veľké vylodenie perzských vojsk pri meste Maratón. Beh z Maratónu do Atén nespomína. Je pravdepodobné, že legenda, ktorú zaznamenal Plutarchos mohla vzniknúť neskôr, spojením informácií o bitke pri Maratóne s príbehom posla Feiddipida.

Napokon, Herodotos sa Plutarchom stretnúť nemohol. Delilo ich niekoľko storočí…

Marcel Pecník, historik, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…