Domov História Čo bolo, bolo…alebo krátko o prvom československom robotníckom prezidentovi…

Čo bolo, bolo…alebo krátko o prvom československom robotníckom prezidentovi…

0
0

V týchto dňoch si pripomíname jedno z našich významných „osmičkových“ výročí. 25. februára 1948 sa uskutočnila v Prahe na Václavskom námestí manifestácia komunistov, na ktorej Klement Gottwald oznámil zhromaždenému davu demisiu nekomunistických ministrov vlády ČSR. Zároveň informoval o vzniku novej, komunistickej vlády s ním na čele.

Klement Gottwald je považovaný za prvého „robotníckeho“ prezidenta československej republiky. Narodil sa v rodine chudobných poľnohospodárov, 23. novembra 1896 v Dědiciach.

Vyučil sa za stolára. Počas prvej svetovej vojny slúžil v rakúsko-uhorskej armáde. Po vojne krátko vo vznikajúcej československej. V roku 1921 sa stal jedným z prvých členov vznikajúcej Komunistickej strany Československa.

Neskôr pracoval na jej pražskom sekretariáte. Od začiatku mu bol vzorom sovietsky stalinský systém komunistickej politiky a riadenia. Po zákaze strany v ČSR, v roku 1938 emigroval do ZSSR.

Počas druhej svetovej vojny bol pri procese dohody s predstaviteľmi „londýnskej emigrácie“ na zjednotení domáceho a zahraničného odboja proti fašizmu (1943).

Po skončení vojny bol predsedom KSČ, podpredsedom vlády a predsedom Národného frontu. Od roku, po úspechu KSČ vo voľbách bol predsedom vlády, po abdikácii Edvarda Beneša prezidentom ČSR.

Koniec štyridsiatych a začiatok päťdesiatych rokov XX. storočia sa v súvislosti s jeho činnosťou spája nielen s povojnovým budovaním infraštruktúry štátu, ale aj s budovaním komunistického aparátu a mocenským posilňovaním KSČ.

Tiež s mnohými vykonštruovanými politickými a náboženskými procesmi, ktorých výsledkom bolo prenasledovanie, dlhoročné, až doživotné tresty a mnoho rozsudkov smrti.

Klement Gottwald zomrel 14. marca 1953, krátko po návrate z pohrebu svojho vzoru, Josifa Visarionoviča Stalina.

Marcel Pecník, historik, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…