Domov História Čo bolo, bolo…alebo o základoch odbornej lesníckej tradície na Slovensku…

Čo bolo, bolo…alebo o základoch odbornej lesníckej tradície na Slovensku…

0
0

Téma lesa, hospodárenia v ňom a jeho ochrany, je dnes silne diskutovaná. Najmä verejne a mediálne. Nečudo, vďaka úspešnej a etablovanej a dlhé desaťročia trvajúcej tradícii odborného lesného hospodárenia a súvisiacej ochrany, sme dnes krajinou lesov.

Krajinou s takým pomerom a rozlohou chránených území oproti ostatným, ako málokde inde na svete. Preto je naša spoločnosť na les a stromy taká citlivá. A právom.

Veľkú zásluhu na tom má Jozef Dekret Matejovie. Významný budovateľ základov moderného slovenského lesníctva sa narodil v osade Dobroč pri Čiernom Balogu 12. júla roku 1774.

Po štúdiách smeroval svoje odborné aktivity k ochrane a zveľaďovaniu lesov. Nezaoberal sa len ťažobnými inštrukciami (napr. presadzoval používanie píl pred sekerami a pod…), ale najmä obnovou lesa, zalesňovaním baníctvom a hutníctvom zdevastovaných rozsiahlych území, manipuláciou s drevom, tiež zlepšovaním pomerov lesných robotníkov a samozrejme vzdelávaním lesníkov.

Obzvlášť zaujímavé boli niektoré jeho experimenty so zalesňovaním neprístupných plôch, napríklad v oblasti okolo obce Jelenec, kde mal sadenice stromčekov vo vreckách so zemou ručne vyhadzovať na neprístupné miesta.

Jeho celoživotným krédom bolo zanechať lesy potomkom, lebo sú podmienkou udržania života na zemi. Ten jeho sa skončil 18. januára 1841 v Banskej Bystrici. Pred 177 rokmi.

Jozefa Dekreta Matejovie a jeho odkaz jednoznačne považujeme za jeden z najdôležitejších pilierov, na ktorých stojí odborné slovenské lesníctvo a ochrana lesa a prírody.

Jozef Dekret Matejovie

To lesníctvo, ktorému tiež vďačíme za krásny prírodný a lesnatý ráz našej krajiny. A aby to tak aj ostalo, napriek prírodným kalamitám i ľudským zlyhaniam, poučme za z minulosti pre našu lepšiu budúcnosť.

Nedávno vyšla už druhá publikácia o významných lesníckych miestach Slovenska. Odporúčam vám pri tejto príležitosti obe do pozornosti. Je v nich veľa atraktívnych a zaujímavých informácií. Nielen pre lesníkov 🙂

Marcel Pecník, historik, foto: internet, archív

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…