Domov História Čo bolo, bolo… alebo „Veľký brat ťa počuje“ … už od druhej svetovej vojny ….

Čo bolo, bolo… alebo „Veľký brat ťa počuje“ … už od druhej svetovej vojny ….

0
0

O tzv. „veľkom bratovi“ vieme z televíznych reality show, prípadne (pôvodne) z románu Georgea Orwella s názvom „1984“. „Veľký brat“ je dnes často používaným synonymom nepozorovaného sledovania a ovplyvňovania človeka či skupiny ľudí. Vedeli ste, že taký postup vznikol oveľa skôr ako o ňom písal Orwell?

Počas druhej svetovej vojny, najmä v rokoch 1943 – 1945 boli vo vidieckom sídle Latimer House neďaleko Londýna väznení zajatí nacistickí dôstojníci, najmä vyšších hodností.

V rámci utajovanej operácie, o ktorej nevedela ani britská verejnosť, ani parlament, príslušníci tajných služieb MI 5 a MI 6 mali za úlohu získať čo najviac vojenských informácií, či usvedčovacích dôkazov po vojne pre súdne procesy.

Latimer house.

Vzhľadom k tomu, že Hitlerovi generáli boli dobre vycvičení pre odolávanie akémukoľvek vypočúvaniu, Briti vedeli, že takto neuspejú. Rozhodli sa použiť lesť.

Zajatým dôstojníkom vytvorili špeciálne podmienky, ktoré len v malom pripomínali väzenie. Tak sa mohli uvoľniť a v ilúzii, že môže prísť prepustenie a niektorí verili dokonca aj v to, že situácia sa môže obrátiť v prospech Nemecka, medzi sebou hovorili o svojich zločinoch.

Niektorí sa dokonca tým druhým chválili, prípadne si vymieňali informácie, analyzovali a pod. Nevedeli však, že priestory, v ktorých boli umiestnení, boli napojené na odpočúvanie.

Takto spojenci získali informácie, ktoré boli využité pre vojenské, po prehratej vojne aj pre súdne účely. V takom prípade šlo o nevedomé priznanie. To bolo uznané ako dôkaz.

Mnohých nacistických zločincov odsúdili na trest smrti práve vďaka takémuto usvedčeniu. Zaujímavé, zvláštne symbolické a iste aj čiastočne cynické bolo, že 156 z nich popravil obesením Johannes Reichhart.

Zajatí nacisti.

Bol to najznámejší nemecký popravca všetkých čias. Počas svojej „kariéry“ bol katom vyše 3000 ľuďom, zväčša odsúdeným odporcom Tretej ríše. V roku 1945 po porážke Nemecka bol za to zajatý spojencami a uväznený v Landsbergu, vo východnom Nemecku.

Bol odsúdený na doživotie. Dostal však neobvyklú ponuku. Buď cela do konca života, alebo bude popravovať nacistov. Bol známy svojou citovou chladnosťou a profesionalitou. Preto si vybral druhú možnosť. Aj takéto príbehy píšu dejiny…

Marcel Pecník, historik, foto: internet



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…