Domov História Čo bolo, bolo…Filozofia na našom území

Čo bolo, bolo…Filozofia na našom území

0
0

21. november je svetovým dňom filozofie. Tú považujeme právom za matku všetkých vied. Z nej vznikali postupne vedy a náuky, už od staroveku.

Kto by si myslel, že na Slovensku sa v tom období nefilozofovalo, mýli sa. Práve na našom území vznikalo za čias antickej Rímskej ríše jedno z najdôležitejších filozofických diel.

Najskôr bolo Vanniovo kráľovstvo

Na sever od Dunaja, rímskej hranice, bol vybudovaný celý systém vojenských hraničných pevností. Slovenské územie sa tak stalo súčasťou tejto opevnenej hranice a počas bojov s Germánmi (Markomanmi a Kvádmi) sa ťažisko bojov prenieslo z Panónie (maďarské oblasti) aj na územie Slovenska.

Vzťahy medzi mocnou ríšou a tu žijúcimi kmeňmi boli pôvodne pokojné. Na začiatku nášho letopočtu vytvorili Kvádi so súhlasom Ríma prvý známy politický útvar na slovenskom území – Vanniovo kráľovstvo.

V tomto období Rimania zamýšľali posunúť hranice svojej ríše ďalej na sever, na hrebene Karpát a tak pripojiť územie súčasného Slovenska priamo k nej. K tomu však nedošlo, pretože začalo narastať rímsko‑germánske napätie, ktoré čoskoro prerástlo do tzv. markomanských vojen.

Počas nich prenikali rímske légie hlboko do slovenského vnútrozemia, o čom svedčí napríklad nápis v Trenčíne z roku 179 a aj to, že rímsky cisár Marcus Aurelius, tu napísal významnú časť svojej stoickej filozofickej rozpravy „Myšlienky k sebe samému“.

Dielo písané po grécky vo forme literárnej práce je na pomedzí denníka a záznamníka, a je pokračovaním v línii stoicizmu slávnych rímskych filozofov – Senecu a Epikteta.

„Filozofia je zmierenie s naším osudom a s nami“, hovorí vo svojich slávnych Myšlienkach k sebe samému rímsky imperátor, Marcus Aurelius (žil v rokoch 121-180, cisárom bol od roku 161 do smrti).

Myšlienky, ktoré vznikli v 70. rokoch 2. storočia n. l. pri rieke Hron sa vyznačujú pokojom, rozvahou a vyrovnanosťou. Ako je známe, ten „nefilozofický“, to je vojenský dotyk M. Aurelia so Slovenskom je navždy vytesaný do trenčianskej skaly, územie vtedy nieslo názov Laugaritio.

Marcel Pecník, historik, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…