Domov História Čo bolo, bolo…Od kedy je 17. november dňom študentov?

Čo bolo, bolo…Od kedy je 17. november dňom študentov?

0
0

Väčšina ľudí by bola zrejme presvedčená, že od roku 1989 na pamiatku tzv. „nežnej“ revolúcie v Československu. Avšak história tohto medzinárodného pamätného dňa je oveľa staršia.

Siaha až do roku 1942, kedy v Londýne účastníci 26 národných delegácií študentov spolu s československou exilovou vládou vyhlásili tento deň na pamiatku tragických udalostí z jesene 1939 v Protektoráte Čechy a Morava, ktorý bol obsadený nemeckou fašistickou armádou a vznikol rozdelením Československa 15. marca 1939.

Streľba na študentov

28. októbra toho roku sa konala v Prahe demonštrácia proti okupácii so spomienkou na výročie vzniku prvej Československej republiky (1918). Proti zhromaždeniu zasiahli policajné i vojenské sily.

Streľba mala jednu obeť. Zraneniam na mieste podľahol mladý robotník Václav Sedláček. Ďalších 13 ľudí bolo zranených. Medzi nimi 24 ročný študent medicíny na Univerzite Karlovej – Jan Opletal.

Jan Opletal

Ten krátko na to (11. novembra) zomrel a stal sa ďalšou obeťou. 17. novembra, v deň jeho pohrebu v rodnej obci Lhota nad Moravou, zorganizovali študenti v Prahe rozlúčkový a zároveň protestný pochod.

Zúčastnili sa ho stovky ľudí, najmä mladých. Polícia a nemeckí vojaci proti nim opäť krvavo zasiahli. A nielen v ten deň. Následne prebehli mnohé razie na školách a internátoch.

Výsledkom bolo niekoľko popráv bez súdu, ovládnutie spoločnosti hnedým terorom a odvoz vyše 1 200 študentov do koncentračných táborov. 17. november je dnes v Slovenskej republike štátnym sviatkom. Oslavujeme ním boj za slobodu a demokraciu.

Marcel Pecník, historik, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Bryanta uvedú do Siene slávy v máji 2021

Kvôli pandémii koronavírusu uvedú legendárnych hráčov Kobeho Bryanta, Tima Duncana či Kevi…