Domov Zahraničie Čo bude s vízami pre Rusov? EÚ ruší dohodu s Moskvou

Čo bude s vízami pre Rusov? EÚ ruší dohodu s Moskvou

0
0

Väčšine Rusov vstup do členských štátov Európskej únie už krátko po začiatku vojny na Ukrajine sťažil uzatvorený vzdušný priestor pre ruské lietadlá.

Európska únia úplne zastaví platnosť dohody s Ruskom o zjednodušení vydávania víz. Po rokovaní ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie vo formáte Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC), ktoré sa konalo 31. augusta 2022 v Prahe, to oznámil šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

„Toto rozhodnutie je ďalším spomedzi sankčných opatrení v reakcii na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Ruskí občania budú teraz na víza do Únie čakať dlhšie a platiť za ne viac.

Očakáva sa, že to výrazne obmedzí vydávanie víz štátmi EÚ,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Čo s ruskými turistami?

„Zároveň sme sa v rámci Únie dohodli, že pasy vydávané na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny nebudú členské štáty EÚ uznávať,“ dodáva M. Klus.

Postoj Slovenska je jasný

Ministri rokovali aj o návrhoch na úplný zákaz vydávania víz Rusom, v tejto otázke však medzi krajinami Únie nepanuje zhoda. Za zákaz sú najmä východné a severské členské štáty.

Proti sú Nemecko či Francúzsko, podľa ktorých by to bol kontraproduktívny krok brániaci cestovať na Západ napríklad ruským disidentom. Existuje teda zhoda, že víza budú vydávané v individuálnych, odôvodnených prípadoch zraniteľným kategóriám občanov Ruska.

„Pokiaľ ide o postoj Slovenska, náš rezort diplomacie už pre občanov Ruska obmedzil vydávanie turistických víz, ktoré sú teraz vydávané len pre návštevy príbuzných, za účelom športu či študijných pobytov a podobne.

Zároveň sme ešte začiatkom marca 2022 zrušili bezvízový režim pre držiteľov ruských diplomatických pasov,“ približuje štátny tajomník Martin Klus.

Slovensko je podľa neho pripravené pristúpiť aj k ďalšiemu zúženiu rozsahu vydávania krátkodobých schengenských víz občanom Ruska, na to je však potrebné doriešiť zosúladenie tohto kroku s právom Európskej únie.

md, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…