Domov Slovensko Čo čaká Slovensko v roku 2020?

Čo čaká Slovensko v roku 2020?

0
0

Hoci sú nie vždy prognózy analytikov pozitívne, je treba pamätať najmä na to, že o tom, či bude rok 2020 pre Slovensko úspešný, rozhodneme predovšetkým my, jeho občania.

Parlamentné voľby

Jednoznačne najočakávanejšou udalosťou v domácej politike v roku 2020 sú parlamentné voľby, ktoré boli vyhlásené na špeciálny deň. Slováci sa vyberú k volebným urnám v sobotu 29. februára.

Volebné miestnosti budú otvorené ako už tradične od rána 7.00 hod. do večera 22.00 hod. Bude to už ôsmykrát v ére samostatnosti, čo si slovenskí občania budú voliť svojich zástupcov do Národnej rady SR.

V tohtoročných voľbách bude kandidovať 25 politických strán, hnutí či koalícií. Podľa doterajších prieskumov volebných preferencií voličov sa zdá, že môže nastať povolebný pat, ale tiež, že by maďarská menšina mohla prísť o svoje zastúpenie v slovenskej parlamentnej politike.

Podľa posledného decembrového prieskumu agentúry Focus by sa do poslaneckých lavíc mohli posadiť zástupcovia deviatich politických subjektov.

Voľba generálneho prokurátora

Ďalšou významnou politickou udalosťou roka 2020 bude nepochybne voľba nového generálneho prokurátora, a to najmä s ohľadom na udalosti posledného roka, kedy na povrch vyplávalo viacero mimoriadne zásadných informácií v oblasti práce polície, justície a generálnej prokuratúry.

Po peripetiách, ktoré sprevádzali poslednú voľbu generálneho prokurátora, keď bola generálna prokuratúra bez svojho šéfa viac ako dva roky, sa vo svetle politických prekáračiek ani tentoraz neočakáva bezproblémová voľba.

Navyše, prezidentka Čaputová pred zahájením voľby tlačí na potrebu zmeny voľby generálneho prokurátora. Celý proces tak značne ovplyvnia najmä februárové voľby a následné zloženie parlamentu.

Po tom, čo poslanci zvolia kandidáta na generálneho prokurátora, ho na sedemročné obdobie musí vymenovať hlava štátu.

Slovenská ekonomika spomalí

O tom, že sa pomaly ale isto blíži ekonomická kríza, informujú ekonómovia už niekoľko mesiacov. Na export orientovanú slovenskú ekonomiku ovplyvňujú najmä nie práve ideálne ekonomické ukazovatele Nemecka ako aj ekonomické spory na globálnej úrovni, predovšetkým spory o dovozné clá medzi USA a Európskou úniou či americko‑čínska obchodná vojna.

Nižší dopyt po automobiloch sa začal prejavovať na výkonnosti slovenskej ekonomiky v oblasti automobilového priemyslu už v posledných mesiacoch minulého roka.

Prepúšťanie hlásia však z viacerých sektorov. Okrem už spomenutých dôvodov sa zamestnávateľom nepáčia ani sociálne opatrenia prijaté vládou v minulom roku, ktoré im podľa ich slov spôsobili neprimeraný nárast nákladov na mzdy a iné výhody pre zamestnancov.

Ekonómovia tak hlásajú príchod recesie, ktorá by však nemala mať také negatívne dôsledky, ako tá posledná z roku 2008.

Proces s obžalovanými z vraždy Kuciaka

Očakávanou udalosťou roka 2020 je aj ukončenie súdneho procesu s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice z februára 2018.

Jeden z nich, ktorého polícia označila za sprostredkovateľa, už svoj trest spoznal. Vďaka tomu, že s políciou od začiatku vyšetrovania spolupracoval, postavil sa pred sudkyňu samostatne a po tom, čo sa na vine a treste dohodol s prokurátorom, svoj trest, ktorý napokon sudkyňa ešte navýšila, prijal.

Vo väzení si tak má odsedieť 15 rokov. Zvyšní štyria obvinení sú súdení spoločne. Začiatok hlavného pojednávania bol naplánovaný na január.

Kedy sa  dozvieme konečný verdikt je vzhľadom na zložitosť prípadu i množstvo svedkov a dôkazov ťažko odhadovať, je však jasné, že záujmom spoločnosti je, aby bola vražda mladej dvojice potrestaná najvyšším možným trestom.

Čo prinesie Kočner?

Marian Kočner je azda najskloňovanejším menom uplynulého roka. Po tom, čo kontroverzného podnikateľa ešte v júni 2018 zadržala polícia pre neslávne známu kauzu zmeniek, ktoré žiadal vyplatiť od televízie Markíza, sa minulý rok pridalo aj obvinenie z objednávky vraždy novinára Kuciaka.

Pri následných domových prehliadkach v Kočnerových nehnuteľnostiach sa polícia údajne dostala k viacerým materiálom a zvukovým či video záznamom, ktoré mali kompromitovať viacerých vysokopostavených politikov, sudcov, prokurátorov či iné spoločensky významné osobnosti.

Záznamy sa začali dostávať na svetlo sveta a slovenská spoločnosť sa tak postupne dozvedá o skorumpovanosti slovenskej politickej scény ale aj polície, justície a prokuratúry.

Dá sa očakávať, že na internete sa ešte neobjavili všetky „bomby“, ktoré Kočner ukrýval vo svojich trezoroch a otázka „Čo prinesie Kočner v roku 2020?“ je tak vysoko aktuálna.

A povedzme si úprimne, je pravdepodobné, že najmä pred februárovými parlamentnými voľbami môžeme byť svedkami ďalšej, pre bežného smrteľníka, nepochopiteľnej špiny, ktorej sa verejne činné osoby mohli v ostatných rokoch dopúšťať.

Nuž a v tomto kontexte bude tiež zaujímavé sledovať, či bude Kočner napokon aj odsúdený za trestné činy, z ktorých je zatiaľ obvinený, a či sa k nim prípadne pridajú aj ďalšie obvinenia.

Kto bude ďalší?

V súvislosti s Marianom Kočnerom a tým, čo všetko odhalili video a zvukové nahrávky nájdené v jeho trezoroch, či záznamy z komunikácie cez aplikáciu Threema, cez ktorú komunikoval so sudcami, politikmi a svojimi známymi, bude zaujímavé sledovať, či tieto prinesú aj ďalších obžalovaných z radov spoločensky významných osobností.

Podľa zverejnených informácií by jedným z adeptov na obvinenie mohol byť bývalý generálny prokurátor, či niektorí sudcovia, ktorí mohli „zametať“ Kočnerove kauzy pod koberec.

Niektorí sudcovia a prokurátori už prišli o svoje funkcie, no rady obvinených prominentov zatiaľ nerozšíril nik. Či sa to zmení v roku 2020, uvidíme už čoskoro.

ano, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…