Domov Zahraničie Čo priniesla správa o stave Európskej únie 2021?

Čo priniesla správa o stave Európskej únie 2021?

0
0

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen vystúpila 15. septembra 2021 na pôde europarlamentu v Štrasburgu s tradičným prejavom o stave Európskej únie. Každoročne ide o jednu najvýznamnejších udalostí v európskej politike.

V dôležitom prejave šéfka eurokomisárov pomenovala výsledky dosiahnuté v uplynulom období a predstavila hlavné výzvy, ktorými sa bude EÚ v najbližšom období zaoberať.

„Tak, ako sme sa k pandémii v EÚ postavili spoločne, tak musíme pristúpiť aj k formulovaniu poučení a prijatiu konkrétnych krokov k zvyšovaniu našej odolnosti,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Dodal, že aj po jednom z najťažších rokov v histórii sa EÚ pozerá do budúcnosti s novými plánmi a nádejou, a to je dôležité. Zároveň uistil predsedníčku Európskej komisie, že v Slovensku bude mať vždy konštruktívneho partnera pri napĺňaní európskych priorít.

Dôležitá je súdržnosť EÚ

Špeciálne na Slovensku podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie zarezonovala výzva Ursuly von der Leyen na boj s korupciou, presadzovanie právneho štátu a s tým súvisiacu ochranu zraniteľných osôb, osobitne novinárov, ktorí bojujú za spravodlivosť.

„Predsedníčka slovami Václava Havla pripomenula, ako sme aj my tu na Slovensku túžili po hodnotách, ktoré sú EU vlastné. Dnes sú však často predmetom útokov či relativizácie. Želám si, aby bolo Slovensko príkladom európskeho štátu, ktorý sa za tieto hodnoty dokázal historicky postaviť, zotrváva na nich a chráni ich v politickom živote,“ uviedol štátny tajomník Martin Klus.

Ocenil tiež, že predsedníčka Európskej komisie vyzdvihla súčasnú mladú generáciu, ktorá je odhodlaná meniť veci k lepšiemu, no nezabúda pritom na empatiu ani solidaritu. EÚ bude podľa Martin Klusa silnejšia len vtedy, ak bude ako naša mladá generácia – odvážna aj hodnotová zároveň.

Slovensko podporuje budovanie silnej a odolnej EÚ s dôrazom na hodnoty demokracie a právneho štátu.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…